grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ulica, skwer, rondo

Komisja Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowała nazewnicze projekty uchwał: ulicę Klemensa Mikuły, skwer Macieja Zawiei oraz rondo Obornickie.

Ulica w sąsiedztwie Malty otrzyma imie Klemensa Mikuły (1931-2014), który stworzył założenia architektoniczne dla terenu wokół Jeziora Maltańskiego (fot. biuletyn.poznan.pl) - grafika artykułu
Ulica w sąsiedztwie Malty otrzyma imie Klemensa Mikuły (1931-2014), który stworzył założenia architektoniczne dla terenu wokół Jeziora Maltańskiego (fot. biuletyn.poznan.pl)

Imię Klemensa Mikuły ma otrzymać ulica odchodzącą od ul. Wołkowyskiej (teren Osiedla Rataje). Proponowany patron był radnym Miasta Poznania w latach 1994-2002. Klemens Mikuła urodził się w 1931 r. w Poznaniu. Studiował na Politechnice Poznańskiej i Politechnice Wrocławskiej. Pracował m.in. w Państwowym Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego oraz w Pracowni Usług Architektonicznych SARP. Szczególnie zaangażowany w sprawy planowania przestrzennego i ekologii, był prezesem Fundacji Budowniczych i Miłośników Malty. Działał w Stowarzyszeniu Architektów SARP Poznań oraz Społecznym Komitecie Odbudowy Kopca Wolności. Był członkiem Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Poległych Harcerzy na Malcie. We własnej pracowni stworzył projekt dla założenia architektonicznego dla terenu wokół Jeziora Maltańskiego. Jest on kontynuacją projektu znanego poznańskiego architekta Adama Ballenstaedta (1880-1942), który planował nad Maltą stworzyć duży park łączący zieleń i obiekty sportowe z rzeźbami, estradami i salami teatralnymi. Projekt Klemensa Mikuły oparł się na podobnych założeniach. Za ten projekt w 1993 r. otrzymał nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego "Złoty Wawrzyn Olimpijski", a w 1999 r. Nagrodę Jana Baptysty Quadro. Klemens Mikuła jest także autorem wielu zespołów i obiektów przemysłowych, wśród dorobku architekta nie zabrakło obiektów mieszkaniowych i użyteczności publicznej. W 2008 r. otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania". Zmarł w 2014 r., spoczywa na cmentarzu Junikowskim. W 2017 r. nad Jeziorem Maltańskim, w okolicy tablicy wyników, stanęła ławeczka-pomnik Klemensa Mikuły.

Patronem skweru położonego w rejonie ulic: Zgoda, Piotra Ściegiennego, Głogowska ma zostać Maciej Zawieja, radny w latach 2006-2009. Maciej Zawieja urodził się w 1980 r. w Poznaniu. W 2004 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył historię. Podczas studiów zaangażował się w działalność samorządu studenckiego, którego został przewodniczącym. Powołał do życia pierwszy w Polsce Uczelniany Klub Kibica Lecha Poznań. Organizował liczne turnieje charytatywne, np. "Poznańscy piłkarze dzieciom", w ramach których wspierano osoby z niepełnosprawnościami i potrzebujące. Od 2005 r. był asystentem Wicemarszałka Senatu RP prof. Marka Ziółkowskiego. W 2006 r. został wybrany radnym Miasta Poznania. Jako wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej aktywnie wspierał grunwaldzkie rady osiedli, angażując się w wiele lokalnych inicjatyw, został także przewodniczącym Rady Osiedla Górczyn. Był inicjatorem powołania biura porad prawnych przy parafii pw. Św. Krzyża. Angażował się w sprawy budowy dróg, w szczególności w rejonie os. ks. Ignacego Skorupki. W ramach swojej działalności lokalnej doprowadził m.in. do powstania placów zabaw przy ulicy Kuźniczej, Antoniego Andrzejewskiego i Górniczej. Zmarł w 2009 r., z powodu obrażeń, których doznał w wypadku samochodowym. Został pochowany na cmentarzu górczyńskim.

Rondo łączące ulice: Lechicką, Obornicką, Lutycką i Wincentego Witosa ma otrzymać nazwę - Obornickie. Stanowi ono integralną część funkcjonującej sieci komunikacyjnej. Nazwa rondo Obornickie funkcjonuje w przestrzeni miejskiej od wielu lat. W terenie oznaczone jest tabliczką z nazwą Obornickie.

Wszystkie propozycje nazewnicze zostały wcześniej pozytywnie zaopiniowane przez miejscowe rady osiedli.

oprac. red.