grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Upamiętnienie radnych

Projekty uchwał w sprawie nazwania ulicy imieniem Klemensa Mikuły i skweru imieniem Macieja Zawiei, w przeszłości radnych Miasta, trafiły do Biura Rady.

Do Biura Rady Miasta trafiły propozycje nazwenicze w sprawie ulicy Klemensa Mikuły i skweru Macieja Zawiei - grafika artykułu
Do Biura Rady Miasta trafiły propozycje nazwenicze w sprawie ulicy Klemensa Mikuły i skweru Macieja Zawiei

Imieniem Klemensa Mikuły ma otrzymać ulica odchodzącą od ul. Wołkowyskiej (teren Osiedla Rataje). Proponowany patron był radnym Miasta Poznania w latach 1994-2002. Klemens Mikuła urodził się w 1931 r. w Poznaniu. Studiował na Politechnice Poznańskiej i Politechnice Wrocławskiej. Pracował m.in. w Państwowym Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego oraz w Pracowni Usług Architektonicznych SARP. Szczególnie zaangażowany w sprawy planowania przestrzennego i ekologii, był prezesem Fundacji Budowniczych i Miłośników Malty. Działał w Stowarzyszeniu Architektów SARP Poznań oraz Społecznym Komitecie Odbudowy Kopca Wolności. Był członkiem Zarządu Okręgowego Związku Towarzystw Wioślarskich Poznań oraz Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Poległych Harcerzy na Malcie.

We własnej pracowni stworzył projekt dla założenia architektonicznego wokół Jeziora Maltańskiego. Jest on kontynuacją projektu znanego poznańskiego architekta Adama Ballenstaedta (1880-1942), który planował nad Maltą stworzyć duży park łączący zieleń i obiekty sportowe z rzeźbami, estradami i salami teatralnymi. Projekt Klemensa Mikuły oparł się na podobnych założeniach. Za ten projekt w 1993 r. otrzymał nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego "Złoty Wawrzyn Olimpijski", a w 1999 r. Nagrodę Jana Baptysty Quadro. Klemens Mikuła jest także autorem wielu zespołów i obiektów przemysłowych, wśród dorobku architekta nie zabrakło obiektów mieszkaniowych i użyteczności publicznej. W 2008 r. otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania". Zmarł w 2014 r., spoczywa na cmentarzu Junikowskim. W 2017 r. nad Jeziorem Maltańskim, w okolicy tablicy wyników, stanęła ławeczka-pomnik Klemensa Mikuły.

Imieniem Macieja Zawiei, radnego w latach 2006-2009, ma zostać nazwany skwer położony w rejonie ulic: Zgoda, Piotra Ściegiennego, Głogowska (teren Osiedla Górczyn). Maciej Zawieja urodził się w 1980 r. w Poznaniu. W 2004 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył historię. Podczas studiów zaangażował się w działalność samorządu studenckiego, którego został przewodniczącym. Powołał do życia pierwszy w Polsce Uczelniany Klub Kibica Lecha Poznań. Organizował liczne turnieje charytatywne, np. "Poznańscy piłkarze dzieciom", w ramach których wspierano osoby z niepełnosprawnościami i potrzebujące. Od 2005 r. był asystentem Wicemarszałka Senatu RP prof. Marka Ziółkowskiego. W 2006 r. został wybrany radnym Miasta Poznania. Jako wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej aktywnie wspierał grunwaldzkie rady osiedli, angażując się w wiele lokalnych inicjatyw, został także przewodniczącym Rady Osiedla Górczyn. Był inicjatorem powołania biura porad prawnych przy parafii pw. Św. Krzyża. Angażował się w sprawy budowy dróg, w szczególności w rejonie os. ks. Ignacego Skorupki. W ramach swojej działalności lokalnej doprowadził m.in. do powstania placów zabaw przy ulicy Kuźniczej, Antoniego Andrzejewskiego i Górniczej. Zmarł w 2009 r., z powodu obrażeń, których doznał w wypadku samochodowym. Został pochowany na cmentarzu górczyńskim.

W przypadku obu propozycji pozytywna opinię wydały miejscowe Rady Osiedli. Projekty uchwał będą teraz opiniowane przez Komisję Kultury i Nauki.

oprac. red.