grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

VIII sesja RMP

Sesja Rady Miasta Poznania w dniu 24 września to m.in. uchwały finansowe, planistyczne, nazewnicze, czy stanowisko związane z ważną rocznicą historyczną.

Sala sesyjna Rady Miasta Poznania, pusta, widoczne stanowiska radnych i zdobiące sufit zabytkowe freski - grafika artykułu - grafika artykułu
Fot. Grzegorz Demniński

W komunikatach zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski poinformował o stałym monitorowaniu w Poznaniu stanu wód. Choć nasze miasto nie zostało objęte zagrożeniem powodziowym, opady też były obfite. Obecnie nie ma negatywnych prognoz dla Poznania. Miasto przygotowuje się do prac utrzymaniowych na wale przeciwpowodziowym na Bielnikach i na Zawadach, będą także przeglądy techniczne. W przyszłym roku planowane są przygotowania do modernizacji wałów przeciwpowodziowych na Dębinie. Miast na bieżąco współpracuje z ochotniczymi strażami pożarnymi i z Państwową Strażą Pożarną.

W oświadczeniach radny Zbigniew Czerwiński zwrócił uwagę na stan techniczny części zabytkowych budynków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących przy ul. Bydgoskiej i zaapelował o podjęcie działań. Radna Klaudia Strzelecka zaapelowała o powołanie w Urzędzie zespołu, który nawiązałby kontakt z gminami poszkodowanymi w wyniku powodzi, a stosowną uchwałę w sprawie przeznaczenia środków na ten cel powinna podjąć Rada Miasta. Radny Wojciech Chudy postulował dokonanie zmian w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, zwracając uwagę, że wygrywają projekty mające lepszy lobbing, na te zadania są przeznaczane duże kwoty, a to z kolei zniechęca innych uczestników, których projekty nie otrzymują dofinansowania. Radny postulował wprowadzenie stałej kwoty do budżetu Miasta na przykład na projekty sportowe, i zwolnienie tej kwoty w PBO na inne zadania.

Rada jednogłośnie bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się przyjęła stanowisko zgłoszone przez klubu Polska 2050 w sprawie ustanowienia roku 2025 rokiem 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Przedstawiając projekt stanowiska radny Adam Szebelski przypomniał, że koronacja w 1025 roku Bolesława Chrobrego, a później Mieszka II Lamberta, była wydarzeniem, które zakończyło proces formułowania się państwa polskiego. Koronacje wzmocniły suwerenność i niezależność Polski na arenie międzynarodowej, a wywodzący się z Wielkopolski Piastowie poprzez ten akt dołączyli do najważniejszych europejskich dynastii potwierdzając przynależność Polski do cywilizacji zachodniej. Pamięć o pierwszych Piastach jest ważną częścią poznańskiej i wielkopolskiej tożsamości.

Rada przyjęła uchwałę w sprawie wyboru uzupełniającego ławników do sądów powszechnych w Poznaniu na kadencję 2024-2027. W innych uchwałach ustalono stawki dotacji przedmiotowych na 2024 rok do usług świadczonych przez Zakład Lasów Poznańskich oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

W zakresie planistycznym Rada przyjęła uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów: "Jeżyce-Północ" - część A2 oraz "W rejonie alei Wielkopolskiej - część B". Plany obejmują wiadukt kolejowy pomiędzy ul. Kościelną i ul. Nad Wierzbakiem wraz z przyległymi fragmentami dróg publicznych. Określają zasady zagospodarowania terenów komunikacji kolejowej i drogowej oraz umożliwiają przebudowę i rozbudowę istniejącego układu tak, by usprawnić rosnący ruch pieszy i rowerowy pomiędzy rozbudowującymi się Jeżycami a parkowym Sołaczem.

Wprowadzono zmiany w budżecie Miasta Poznania na 2024 rok oraz wieloletniej prognozie finansowej. Wynikają one m.in. z przesunięć budżetowych, a także ze wzrostu wynagrodzeń pracowników Urzędu Miasta i jednostek miejskich. W budżecie znalazły się także środki na pokrycie strat w sprzęcie ratowniczym, jakie poniosła straż pożarna podczas akcji ratowniczej w kamienicy przy ul. Kraszewskiego. O takie środki postulowała na początku września Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Przewodniczący Komisji Przemysław Plewiński podziękował za szybkie wprowadzenie tych środków do budżetu Miasta.

Rada zmieniła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w celu sfinansowania inwestycji z zakresu infrastruktury drogowej, transportu publicznego, działalności kulturalnej, sportowej i oświatowej. Zakres inwestycji współfinansowanych środkami z EBI rozszerzono zakres o ochronę środowiska.

Akceptację Rady uzyskały także projekty uchwały: w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dzieci w żłobkach oraz w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Poznań.

Wśród przyjętych uchwał nazewniczych znalazły się m.in. skwery Stefana Piechockiego i Witolda Jeszkego oraz drogi wewnętrzne: Tamary Łempickiej, Olgi Boznańskiej i Zofii Stryjeńskiej.

Rada przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika upamiętniającego uczestników pokojowych misji zagranicznych. Projekt przedstawił przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz, Z wnioskiem zwróciło się stowarzyszenie kombatantów pokojowych misji zagranicznych, aby na skwerze o tej nazwie (u zbiegu ulic Bukowskiej i Polskiej) postawić pomnik. W uzasadnieniu podkreślono potrzebę upamiętnienia i oddania hołdu żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym, którzy z narażeniem życia uczestniczyli w pokojowych misjach ONZ, przyczyniając się do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Wniosek spełnia wymogi formalne wskazane w uchwale Rady Miasta Poznania z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie zasad wznoszenia pomników na terenie Miasta Poznania, dlatego Przewodniczący Rady skierował wniosek do zaopiniowania przez Zespół ds. wznoszenia pomników na terenie Miasta Poznania, Komisję Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania oraz Komisję Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania. Zespół do spraw wznoszenia pomników na posiedzeniu w dniu 27 sierpnia 2024 r. pozytywnie zaopiniował wniosek, jednakże członkowie Zespołu zwrócili uwagę, że realizacja pomnika będzie wymagać zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obie Komisje Rady Miasta zaopiniowały wniosek pozytywnie.

Rada przyjęła również uchwałę w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej logotypu Miasta Poznania. Petycja rozpatrywana była przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji i zgodnie z jej opinią, petycja została uznana za częściowo zasadną (więcej w relacji z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji).

oprac. red.