Zmiany w budżetach miejskich instytucji kultury obejmują środki m.in. na wydatki bieżące i podwyżki wynagrodzeń dla pracowników. Szczegóły zmian budżetowych przedstawiła dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta - Justyna Makowska. Zmiany obejmują następujące instytucje: Wydawnictwo Miejskie Posnania (m.in. zakupy inwestycyjne, współpraca nad projektami z "Tygodnikiem Powszechnym" i miesięcznikiem "W drodze"), Galeria Miejska Arsenał (m.in. program artystyczny w Pawilonie), Filharmonia Poznańska (zakupy inwestycyjne), Biblioteka Raczyńskich (uzupełnienie dotacji bieżącej, zakupy inwestycyjne, uzupełnienie księgozbioru), Poznańskie Centrum Dziedzictwa (uzupełnienie dotacji bieżącej), Teatr Animacji (uzupełnienie budżetu na dwie premiery), Teatr Ósmego Dnia (m.in. modernizacja zaplecza sceny), Teatr Polski (uzupełnienie dotacji bieżącej), Centrum Kultury "Zamek" (m.in. uzupełnienie dotacji bieżącej, modernizacja wentylacji Sali audiowizualnej, organizacja Imienin Ulicy), Estrada Poznańska (m.in. uzupełnienie dotacji bieżącej, ostatni etap powstawania domu kultury na osiedlu Antoninek-Zieliniec-Kobylepole), Poznański Chór Chłopięcy (Poznańskie Kolędowanie, Ekumeniczne Dni Biblii), Centrum Sztuki Dziecka (m.in. uzupełnienie budżetu Festiwalu "Ale Kino!").
Przewodniczący Komisji Grzegorz Jura zapytał czy w przyszłym roku Wydawnictwo Miejskiej Posnania planuje działania związane z rocznicą zbrodni katyńskiej. Dyrektor Wydawnictwa Joanna Gaca-Wyczółkowska poinformowała, że realizowane są już projekty związane z tym tematem. Poznańskie Archiwum Historii mówionej nagrywa rozmowy z potomkami pomordowanych w Katyniu i zaangażowanych w kultywowanie pamięci o tym wydarzeniu. Nawiązano współpracę ze Stowarzyszeniem Katyń, przygotowywana jest tematyczna strona internetowa.
Odnosząc się do innych aspektów budżetowych przewodniczący Grzegorz Jura wyraził opinię, że należy wypracować systemowe rozwiązanie dotyczące jubileuszowych nagród pracowniczych. Radna Marta Mazurek wskazywała na konieczność niwelowania różnic w wynagrodzeniach pomiędzy instytucjami. W innych sprawach budżetu radny Andrzej Rataj postulował o wsparcie Filharmonii Poznańskiej w zakupie nowych instrumentów. O taką autopoprawkę apelował także radny Mateusz Rozmiarek. Radny Marek Sternalski zwracał uwagę na koniecznośc poprawy warunków pracy ludzi kultury poprzez remonty garderoby i zaplecza scen. Chociaż w zmianach budżetowych nie znalazła się pozycja Teatru Muzycznego, radna Dorota Bonk Hammermiester zapytała o sytuację w związku z budową nowej siedziby. Z odpowiedzi urzędniczek wynika, że w tym roku nie rozpoczną się działania inwestycyjne z powodu unieważnienia przetargu na wyłonienie wykonawcy. Postępowanie przetargowe trzeba powtórzyć. Projekt uchwały w sprawie zmian budżetowych został zaopiniowany pozytywnie.
Pozytywną opinię Komisji uzyskał również projekt stanowiska zgłoszony przez klub radnych Polska 2050 w sprawie ustanowienia Roku 2025 w Stołecznym Mieście Poznaniu - Rokiem 1000-lecia pierwszych koronacji królów Polski Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta. Przedstawiający projekt w imieniu wnioskodawców radny Adam Szabelski zwracał m.in. uwagę, że te wydarzenia zakończyły proces formułowania się państwa polskiego. Koronacje wzmocniły suwerenność i niezależność Polski na arenie międzynarodowej, a wywodzący się z Wielkopolski Piastowie poprzez ten akt dołączyli do najważniejszych europejskich dynastii potwierdzając przynależność Polski do cywilizacji zachodniej. W związku z 1000-letnią rocznicą tego wydarzenia, działania tematyczne planuje już m.in. Poznańskie Centrum Dziedzictwa, które przy tej okazji chce również przypomnieć o 730 rocznicy koronacji króla Przemysła II. Z kolei Wydawnictwa Miejskie Posnania wyda tom Kroniki Miasta Poznania poświęcony w całości rocznicy 1000-lecia koronacji.
Wśród projektów nazewniczych trzy drogi wewnętrzne na Górczynie otrzymały nazwy artystek-malarek, których twórczość jest znana i ceniona w kraju i za granicą: Tamary Łempickiej, Zofii Stryjeńskiej i Olgi Boznańskiej. Drogi znajdują się na terenie przewidzianym pod budownictwo mieszkaniowe. Nowo urządzony skwer na Chartowie ma nosić imię Króla Lwa. Jest to nazwa wyłoniona w wyniku głosowania mieszkańców. Skwer położony między ulicami Krysiewicza i Ogrodowej nosić będzie imię Stefana Piechockiego - prawnika, radnego miejskiego w dwudziestoleciu międzywojennym, działacza harcerskiego, członka Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. Z kolei skwer przy ulicach Palacza i Kasprzaka otrzymać ma imię Witolda Jeszkego, w latach 30. XX w. dziekana Rady Adwokackiej w Poznaniu, prezesa Rady Notarialnej w Poznaniu oraz prezesem Zarządu Głównego Koła Adwokatów RP, a także posła na Sejm, a później senatora.
oprac. red.