grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wybory samorządowe 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że wybory do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów, które planowo miały być przeprowadzone jesienią 2023 roku, odbędą się wiosną 2024 roku.

Fot. PKW - grafika artykułu
Fot. PKW

VIII kadencja samorządu jest pierwszą 5-letnią kadencją (2018-2023) w historii odrodzonego samorządu terytorialnego. Od 1990 r. kadencje samorządowych rad i prezydentów trwały 4 lata. Na początku 2018 roku Sejm zdecydował jednak o przedłużenie kadencji do 5 lat.

W tym roku większość sejmowa zdecydowała o przedłużeniu obecnej kadencji o pół roku. Uzasadniano to faktem, że jesienią 2023 roku mają odbyć się wybory parlamentarne i trudno będzie przeprowadzić je niewielkim odstępie terminów z wyborami samorządowymi. Warto zauważyć, że gdyby nie wydłużono kadencji do 5 lat, nie powstała by taka kolizja, gdyż wybory samorządowe odbyły by się jesienią 2022 roku. Przedłużenie obecnej kadencji ma charakter wyjątku i kolejne kadencje mają już trwać 5 lat. 22 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Przeciwko przedłużaniu kadencji protestowało wielu samorządowców, a prezes Związku Miast Polskich zwrócił się do Prezydenta RP z wnioskiem o niepodpisywanie ustawy. Argumentował m.in., że jednorazowy konflikt wyborów w r. 2023 zostanie zastąpiony stałym konfliktem wyborów samorządowych z wyborami do Parlamentu Europejskiego, ponieważ kadencje obu organów trwają pięć lat. Podał przykład kumulacji wyborów w roku 2005, kiedy to wybory parlamentarne (25.09) i prezydenckie (9.10) dzieliły dwa tygodnie, nie powodując żadnych istotnych komplikacji. W roku 2023 możliwe było zarządzenie wyborów samorządowych i parlamentarnych w odstę­pie sześciu tygodni, który jest wystarczającym okresem czasu, by poszczególne etapy kalendarzy wyborczych nie kolidowały ze sobą.

Rada Miasta Poznania oraz Prezydent wybrani jesienią 2018 roku, będę więc sprawować swoje mandaty do kwietnia 2024 roku.

oprac. red.