grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Z historii RMP

4 lata temu, 19 listopada 2018 roku, Rada Miasta Poznania VIII kadencji, zebrała się po raz pierwszy na inauguracyjnej sesji.

Początek VIII kadencji RMP 19.11.2018, Grzegorz Ganowicz ponownie wybrany na przewodniczącego Rady - grafika artykułu
Początek VIII kadencji RMP 19.11.2018, Grzegorz Ganowicz ponownie wybrany na przewodniczącego Rady

Inauguracyjną sesję otworzył najstarszy wiekiem radny Wojciech Kręglewski i prowadził ją do czasu wyboru przewodniczącego RMP, którym został Grzegorz Ganowicz (pełniący tę funkcję nieprzerwanie od 2015 roku). Podczas sesji radne i radni złożyli także ślubowanie. Wiceprzewodniczącymi Rady Miasta zostali: Dominika Król, Agnieszka Lewandowska i Przemysław Alexandrowicz.

VIII kadencja jest pierwszą 5-letnią kadencją (2018-2023) w historii odrodzonego samorządu. Od 1990 r. kadencje samorządowych rad i prezydentów trwały 4 lata. Na początku 2018 roku Sejm zdecydował jednak o przedłużenie kadencji do 5 lat. Gdyby nie ta decyzja to mniej więcej teraz - jesienią 2022 roku - odbyły by się wybory na kolejną kadencję samorządu.

Być może obecna kadencja - mająca zakończyć się jesienią 2023 roku - potrwa jeszcze dłużej, bowiem Sejm zdecydował o wydłużeniu obecnej kadencji do końca kwietnia 2024 roku. Ustawa trafiła już do Prezydenta RP i czeka na jego decyzję. Większość sejmowa uzasadniała takie rozwiązanie faktem, że jesienią 2023 roku mają odbyć się wybory parlamentarne. Z taką argumentacją nie zgadza się jednak wielu samorządowców, Prezes Związku Miast Polskich zwrócił się do Prezydenta RP z wnioskiem o niepodpisywanie ustawy o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego.

oprac. red.