grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zmarł Robert Gamble

Amerykański pastor, od 90. XX w.  mieszkający w Poznaniu. Założyciel Radia Obywatelskiego i Wydawnictwa "Media Rodzina". Wyróżniony tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania.

Fot. Miasto Poznań - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Urodził się w 1938 r. w Filadelfii, później związany z Bostonem. Po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1958 r. razem z grupą studentów amerykańskich - jak sam mówi - "na egzotyczne wakacje za żelazną kurtyną". Od 1984 r. zaczął się coraz bardziej angażować w rozwój w Polsce ruchu Anonimowych Alkoholików, m. in. w organizację pierwszego w Polsce zjazdu AA, który odbył się w Poznaniu.

W 1992 r. Robert Gamble podjął decyzję sponsorowania pierwszego w Polsce talk-radia, Radia Obywatelskiego. Jego siedzibą były Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, co miało dla Roberta Gamble symboliczne znaczenie z uwagi na podziw i uznanie dla robotniczego zrywu, który dziś jest powszechnie znany jako Powstanie Poznańskiego Czerwca 1956 r. Radio Obywatelskie z powodu swojej oryginalnej formuły, polegającej na słuchaniu tego, co mówią radiosłuchacze, przyciągnęło do swojej anteny wielu mieszkańców Poznania.

W tym samym roku Robert Gamble założył wydawnictwo Media Rodzina, które do dnia dzisiejszego opublikowało ok. tysiąca tytułów w tym wiele bestsellerów dla dzieci i młodzieży, książek psychologicznych, dotyczących uzależnień i powrotu do zdrowia. Ważną częścią programu wydawniczego Media Rodziny są również książki autorów bezpośrednio związanych z Poznaniem i Wielkopolską (m.in. Stefan Stuligrosz, Maria Paradowska, Juliusz Kubel, Piotr Bojarski, Włodzimierz Braniecki, Henryk Derwich). Także w 1992 r. Robert Gamble zainspirowany powieścią Małgorzaty Musierowicz pt. "Noelka" postanowił zainicjować i częściowo sponsorował również w latach następnych "Wigilię pod Rondem".

W 2016 roku Rada Miasta przyznała Robertowi Gamble tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania.

oprac. red.