grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zespół ds. Starego Miasta

Mimo że wielu osobom Stare Miasto kojarzy się głównie z rozrywką, nie można zapominać o tym, że poza licznymi lokalami, znajduje się tam wiele mieszkań. Osoby, które w nich żyją, od dawna zgłaszają problemy, wśród których na pierwszy plan wysuwa się nieznośny hałas w nocy, ogródki gastronomiczne oraz brud.

Fot. Straż Miejska Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Straż Miejska Miasta Poznania

Problemy związane z terenem osiedla Stare Miasto są od dawna znane radnym. Właśnie dlatego w środę odbyło się specjalne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w całości poświęcone tematowi porządku i bezpieczeństwa na tym terenie. Oprócz członków komisji do dyskusji włączyli się m.in. przedstawiciele Rady Osiedla Stare Miasto, policji i Straży Miejskiej.

Jednym z głównych tematów poruszanych na posiedzeniu był problem związany z ogródkami gastronomicznymi. Zdaniem przedstawicielki rady osiedla, właściciele lokali często dostawiają dodatkowe stoliki i krzesła, przez co zajmują znacznie większy teren niż powinni oraz wystawiają na zewnątrz głośniki. Ponadto zarzucono im także to, że nie zamykają ogródków o odpowiedniej godzinie. Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Poznania, ogródki gastronomiczne mogą działać do godz. 22. Niedawno zmodyfikowano te przepisy, wydłużając ten czas w piątki i soboty do godz. 23.

Osoby, które łamią obowiązujące przepisy, mogą zostać ukarane mandatem. Dwukrotne otrzymanie takiej kary skutkuje nieotrzymaniem zezwolenia na otwarcie ogródka gastronomicznego w następnym sezonie. Niestety, zdaniem niektórych mieszkańców, te kary nie działają, ponieważ są za mało dotkliwe. Z zarzutami nie zgadza się Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich ds. Przestrzeni Publicznej. Jego zdaniem sytuacja w ostatnich latach znacznie się poprawiła, a z raportu, otrzymywanego co tydzień od Straży Miejskiej, tworzonego na podstawie nagrań z monitoringu, wynika, że przepisy nie są łamane.

Zdaniem mieszkańców i Rady Osiedla dużym problemem na tym terenie jest także zbyt łatwy dostęp do alkoholu. Mimo zakazu sprzedaży trunków wysokoprocentowych po godz. 22 wiele osób kupuje alkohol na zapas albo przynosi go ze sobą na Stare Miasto. Właśnie przez to widok osób pijących w bramach i wyrzucających tam butelki jest dla mieszkańców tej okolicy codziennością. Z danych przedstawionych w czasie posiedzenia komisji wynika, że obecnie na terenie Starego Miasta znajduje się ponad 100 punktów detalicznej sprzedaży alkoholu.

Problemy mieszkańców Osiedla Stare Miasto nie są łatwe do rozwiązania, dlatego Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego postanowiła powołać specjalny zespół, w skład którego wejdą m.in. przedstawiciele komisji, Rady Osiedla Stare Miasto, Estrady Poznańskiej i Straży Miejskiej. Zespół ma się zająć poszukiwaniem skutecznych rozwiązań i zacieśnieniem współpracy między jednostkami, mającymi wpływ na porządek na Starym Mieście. Pierwsze spotkanie zespołu ma się odbyć jeszcze w październiku.

wi