Wykład o jednostkach miar sprzed tysiącleci.

2012-03-07 ( środa )
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27, II piętro, sala audiowizualna, Poznań

"Pradziejowe jednostki miary długości - możliwości poznania i interpretacji" to tytuł wystąpienia, jakie wygłosi w cyklu wykładów popularnonaukowych w środę 7 marca o godz. 11.00 w Muzeum Archeologicznym (ul. Wodna 27, II piętro, sala audiowizualna) dr Tomasz Gralak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Problematyka budownictwa jak i ornamentyki pradziejowych naczyń ceramicznych należą do zagadnień często poruszanych w literaturze. Od wielu lat stanowią one istotne kierunki badań i studiów, co wynika z powszechności występowania takich kategorii źródeł archeologicznych.

"Nigdy jednak nie zestawiono ich ze sobą, przeciwnie zawsze analizowane są całkowicie odrębnie. Nigdy również nie badano ich układów i zależności metrologicznych. Wykład ma na celu konfrontację obu zagadnień oraz rozpoznanie reguł pradziejowych stylów zdobniczych, niezależnie od wytworów kultury materialnej w jakich się przejawiały" - wyjaśnia dr Gralak.

Archeolog dokonał takiego porównania wychodząc od analizy pomiarowej zarysów budynków, co pozwoliło na rekonstrukcję ich rozplanowania. Uzyskane plany zestawił następnie z układami ornamentów na naczyniach ceramicznych.

"Zabieg ten ma na celu z jednej strony weryfikację ustaleń dotyczących budownictwa, a z drugiej rozpoznanie sposobów kulturowego postrzegania i organizowania przestrzeni przez pradziejowe populacje ludzkie" - dodaje dr Gralak.

Wstęp na wykład jest bezpłatny.

O Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Instytucja już na stałe wrosła w pejzaż instytucji kulturalnych miasta Poznania. Istnieje od ponad 150 lat. To właśnie tutaj znajduje się sławny i unikalny w tej części Europy obelisk Ramzesa II, tutaj też można obejrzeć prawdziwą egipską mumię, słynne wołki z Bytynia i wiele innych ciekawych zabytków z Wielkopolski i Afryki. Badania w Wielkopolsce i w Afryce stanowią główne profile działalności Muzeum. Nie zapominamy też o archeologii Poznania, inicjując i uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach, ważnych dla studiów nad problematyką miasta wczesnolokacyjnego. Jesteśmy instytucją muzealną, nastawioną na kontakt z szerokim i wymagającym odbiorcą, upowszechniającą dorobek naszej nauki i popularyzującą wiedzę o przeszłości. Temu właśnie służą wystawy, nierzadko zaskakujące ciekawymi i nowatorskimi formami ekspozycji oraz przyciągające publiczność atrakcyjną tematyką..

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest Miejską Instytucją Kultury, finansowaną z budżetu Miasta Poznania.

Plakat.