foto

Tomasz Matuszak Memory War

2013-02-25 ( poniedziałek ) – 2013-03-08 ( piątek )
Galeria AT, ul. Solna 4, 61-735 Poznań

Tomasz Matuszak (ur. 1967 w Łodzi); studiował na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1993 roku. Od 2008 roku jest pracownikiem dydaktycznym w pracowni rzeźby na Wydziale Tkaniny i Ubioru w ASP w Łodzi. Prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii Imaginarium w Łodzi, Galerii Wschodnia w Łodzi, Galerii Kont w Lublinie, The Arab-Jewish Center, Haifa, Izrael, Galerii Manhattan w Łodzi, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Kronika w Bytomiu oraz brał udział w wystawach w Niemczech, Bułgarii, Izraelu, Szwecji. Był stypendystą Artslink - Nowy York, Schloss Solitude - Studgartt i ART/OMI - USA. Mieszka i pracuje w Łodzi.    

Doświadczenia twórcze Tomasza Matuszaka przebiegają na wielu płaszczyznach sztuki tj. instalacja, rzeźba, interwencja publiczna, fotografia, film wideo. Jego multimedialne prace odwołują się bardzo często do konkretnych przestrzeni architektonicznych warunkujących specyfikę miejsca/galerii. Jak to trafnie zauważa Maria Morzuch: "Artysta na zasadzie badań wnętrza galerii - w rodzaju "mapping the studio' - tworzy grę w prawdę i nieprawdę z zasadą nieoczekiwanej podwójności, multiplikacją zasad istnienia i funkcjonowania wnętrza." Posługuje się przewrotnym zabiegiem iluzji, gdy instaluje w galerii "repliki" przedmiotów lub sprzętów, prowokując tym samym widzów do refleksji o względności w postrzeganiu realnej rzeczywistości. Używając w swoich wypowiedziach artystycznych fotografii Matuszak odwołuje się do konceptualnych tautologii, repetycji, mających swoje korzenie ideologiczne np. w twórczości Josepha Kosutha. W jakimś sensie dopowiadają one to, co zostało ukryte, "zmanipulowane" lub przeciwnie, to, co jest oczywiste w swojej nierealności. Niejednoznaczność zyskuje u Matuszaka szczególnych cech. Swoją nową pracę prezentowaną w Galerii AT Tomasz Matuszak tak określa:

"Memory War jest dla mnie rodzajem zmanipulowania pamięcią w celu upowszechnienia 'dokumentacji' z procesu 'zacementowania' treści lub inaczej zawartości (w tym wypadku być może mało istotnej) wnętrz wystawianych obiektów. Bierze się to z ciągłego zainteresowania następstwami świadectw (dokumentacji) i odtwarzania historii i implikacjami życia w iluzji poglądów na jej temat. Nie ma wyjścia. Historia nie jest nauką ścisłą i zależy od interpretacji. Traktowanie jej w performatywny sposób kusi łatwością nadużyć i przekłamań. Chęć zdobycia przewagi na polu wersji prawdy obowiązującej społecznie skłania do działań w stylu "betonowania" - najlepiej na zawsze - pewnej wersji lub interpretacji wydarzeń. Nie posiadając dostępu do oryginałów wydarzeń tworzymy paradygmaty na bazie niepełnych lub wręcz fałszywych świadectw. "Wojna pamięci" to zabawa w chowanego wynikająca z ekonomi zysków i strat." Wystawa "Memory War" jest pierwszym pokazem twórczości Tomasza Matuszaka w Galerii AT.

Zobacz www.galeria-at.siteor.pl