foto

TE BYT

2013-03-10 ( niedziela )
Galeria Aula UAP Al. Marcinkowskiego 29, Poznań

Prezentacja artystyczna "TE BYT", organizowana przez Galerię AT, w swoich założeniach intencyjnych, jest poświęcona idei wolności, indywidualnej tożsamości, a także pamięci o wszystkich, którzy nie mogą stanowić o swoim personalnym bycie. Jednocześnie stanowi wyraz szczególnego szacunku i myśli o wielowiekowej kulturze Tybetu. Jest  pokazem prac artystycznych wykorzystujących takie aspekty sztuki jak: dźwięk artykułowany na misach tybetańskich (Ryszard Ługowski), dokumenty fotograficzne i wideo zrealizowane w Tybecie (Sławomir Brzoska), oraz rysunek/obraz usypany z piasku w formie mandali (Tomasz Wilmański).

Nie przypadkowo prezentacja ta odbywa się 10 marca, w 54 rocznicę niepodległościowego powstania w Tybecie, obchodzoną na całym tzw. wolnym świecie. W 1959 roku tysiące Tybetańczyków wyszło na ulice Lhasy, stolicy Tybetu, aby protestować przeciwko inwazji i okupacji Chińskiej Republiki Ludowej. Zginęło wówczas ok. 87 tysięcy ludzi. Od tamtej pory do dziś nieprzerwanie trwa brutalna i represyjna polityka rządu chińskiego przeciwko społeczności tybetańskiej, bezpowrotnie niszczącej jej kulturę. Tybetańczycy są narodem unikalnym w skali światowej, ponieważ ich życie jest w całości poświęcone filozofii buddyjskiej, a w wielowiekowej historii, ich tożsamość narodowa przeszła kolosalną zmianę, od etnocentrycznej, wojowniczej, imperialistycznej natury do powszechnie akceptowanej buddyjskiej filozofii ducha, miłości oraz pokoju i poszanowania dla wszystkich żyjących istot. [kurator pokazu: Tomasz Wilmański]

Sławomir Brzoska (ur. 1967r. w Szopienicach); studiował w Instytucie Kształcenia Plastycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie. Dyplom uzyskał w pracowni rzeźby w 1995 roku. Obecnie prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 2007 - 2008 odbył podróż dookoła świata pod hasłem "Rok Wędrującego Życia", podczas której zrealizował wiele działań artystycznych. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Anglii, Szwajcarii, Hiszpanii, Indiach, na Węgrzech. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Ryszard Ługowski (ur. 1955r. w Warszawie); studia w Akademii Sztuk Pięknych Warszawa. Dyplom na Wydziale Malarstwa w 1982 roku. Od 1984 roku jest pedagogiem w ASP Warszawa. W sztuce zajmuje się przede wszystkim rzeźbą, instalacją oraz performance. Od 1984 roku prezentuje swoje prace na licznych wystawach indywidualnych, zbiorowych, konkursach i sympozjach m.in. w Polsce, Niemczech, Szwecji, Rosji, Francji, Litwie, na Białorusi. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Tomasz Wilmański (ur. 1956r. w Szczecinie); w latach 1977-1982 studiował rzeźbę w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Po dyplomie, w 1982 roku założył Galerię AT, która działa pod jego kierownictwem do dnia dzisiejszego, na terenie UA w Poznaniu. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Edukacji Artystycznej w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W sztuce zajmuje się rzeźbą, instalacją, rysunkiem, poezją wizualną, książką artystyczną, performance. Swoje prace artystyczne prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą w Niemczech, Austrii, Francji, Kanadzie, Włoszech, Estonii, Afryce Płd., Szwecji, Holandii. Mieszka i pracuje w Poznaniu.