foto

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

2013-04-09 ( wtorek ) – 2013-04-11 ( czwartek )
Poznań

Czy warto popularyzować naukę? Owszem, albowiem to ona kreuje bardziej ra­cjonalny pogląd na świat, bardzo często potrzebny wielu ludziom na co dzień. To ona również potrzebna jest na wielu poziomach poznania.

Popularyzować naukę warto dzieciom. Warto jest bez strachu przed słowem "nauka" pokazać im, że to wszystko, co ich otacza, poparte zazwyczaj nieustan­nym pytaniem "dlaczego?" skierowanym do rodziców, można objaśnić i zrozumieć. Warto również, aby wiedziały, że dorośli czasem nie umieją odpowiedzieć na ich pytanie, ale są tacy ludzie, którzy takich odpowiedzi poszukują często przez całe życie. A w dodatku takie poszukiwanie może być fascynującym zajęciem.

Popularyzować naukę warto ludziom dorosłym, zabieganym i nieprzytomnie śpie­szącym się do coraz częściej zapomnianego celu. Refleksja nad osiągnięciami ludzkiego rozumu pozwala zwolnić i zadać samemu sobie wiele pytań. Czyni dorosłe życie bogat­szym intelektualnie, pełniejszym sensu i zrozumienia jego przeznaczenia.

Popularyzować naukę warto także badaczom, wykształconym w innych niż popularyzowana wiedza zakresach. Bo czasem dobrym impulsem do podjęcia wnikliw­szych badań okazują się być zarówno ciekawe nieformalne rozmowy, jak i lektury książek popularno-naukowych autorstwa kogoś z talentem do uogólniania obserwacji.

Popularyzować naukę warto i wśród seniorów. Oni nareszcie weszli w wiek, kiedy ma się trochę czasu dla siebie i można popatrzeć na świat oczyma nauki - z dystansu, uogólniając, interdyscyplinarnie. Zyska na tym życie tych ludzi i ich nastrój, może zyskają także ich wnuki.

Wstęp wolny.

Szczegółowy program Festiwalu

Zobacz festiwal.amu.edu.pl