Wykład: Co to jest śmierć mózgowa?

2014-01-04 ( sobota )
Sala A i B (parter), Dom Studencki Jowita UAM, ul. Zwierzyniecka 7, Poznań

Wykład otwarty pt.: "Co to jest śmierć mózgowa?", który wygłosi o. dr n. med. Jacek Maria Norkowski OP, wykładowca Uniwersytetu Angelicum w Rzymie.
Tematyka wykładu dotyczyć będzie kwestii związanych m.in. ze śmiercią biologiczną, transplantologią oraz kwestiami moralnymi i praktycznymi skutkami, jakie niesie ze sobą pojęcie tzw. śmierci mózgowej. Przede wszystkim mamy nadzieję dowidzieć się jakie to wszystko może mieć konsekwencje dla życia naszego i naszych bliskich w razie wypadku i hospitalizacji, a także usłyszeć odpowiedzi na pytania:
- Czy niektórzy ludzie budzą się w czasie pobierania narządów?
- Ile procent dawców mogłoby żyć gdyby nie orzeczono śmierci mózgowej?
- Dlaczego część anestezjologów aplikuje narkozę ludziom rzekomo
zmarłym?
- Czy być może czasową utratę świadomości można uważać za równoznaczną z utratą przez chorego człowieczeństwa?
I wiele innych.
O prelegencie:
o. dr n. med. Jacek Maria Norkowski OP jest autorem książek "Medycyna na krawędzi. Ewolucja definicji śmierci człowieka w kontekście transplantacji narządów." i "Człowiek umiera tylko raz", a także absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W latach 1991-92 odbył staż w centrum bioetycznym Pope John XXIII Medical-Moral Center w Bostonie. Tu zainteresował się problemem kryteriów śmierci człowieka, koniecznych do podejmowania decyzji dotyczących chorych w stanach terminalnych oraz dawców organów do przeszczepów. Zaowocowało to dalszymi studiami, podjętymi w Rzymie i zakończonymi w 2003 r. na uniwersytecie Angelicum obroną licencjatu poświęconego tematowi tzw. mózgowych kryteriów śmierci człowieka. W 2009 r. obronił na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika/Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera pracę doktorską "Śpiączka pourazowa, stan wegetatywny oraz śmierć mózgowa w świetle wybranego piśmiennictwa. Ewolucja poglądów medycznych i jej etyczne implikacje", napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. med. Jana Talara. Obecnie wykłada na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Plakat