foto

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego

2013-12-27 ( piątek ) – 2014-01-27 ( poniedziałek )
Poznań City Center, ul. Stanisława Matyi, Poznań

Interaktywną instalację będą mogli obejrzeć poznaniacy, ale również i podróżni, którzy w mieście zatrzymają się zaledwie na kilka godzin.

Projekt Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstał z inicjatywy Agnieszki Wiśniewskiej, przy wsparciu wielu osób oddanych sprawie budowania lokalnej tożsamości i pamięci wydarzeń 1918 roku. W radzie merytorycznej projektu zasiadają: prof. Zbigniew Pilarczyk, dr Marek Rezler, Janusz Sidor oraz Michał Krzyżaniak.

-Przedsięwzięciu przyświeca nie tylko cel edukacyjny. To przede wszystkim inicjatywa społeczna, która łączy zaangażowanie środowiska akademickiego, instytucji, historyków pasjonatów, a zwłaszcza osób prywatnych, dla których takie wartości jak tożsamość i patriotyzm są ważne i którzy wspólnie, w zupełnie nowy sposób, chcą zaprezentować historię naszego regionu -mówi Agnieszka Wiśniewska, Prezes Fundacji Wielkopolska Brand, i dodaje: W odpowiedzi na nasz apel swoje pamiątki do projektu zgłosiło wiele osób. Cieszą nas szczególnie ich ciepłe reakcje na naszą inicjatywę. Otrzymujemy wiele maili i telefonów ze wsparciem i dzięki temu wiemy, że nasza całoroczna praca ma dla nich znacznie. Dzwonią do nas ludzie, którzy opowiadają, że wciągu ostatnich tygodni odwiedzili swoich rodziców czy dziadków, by dowiedzieć się czegoś o powstaniu.

Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego to przede wszystkim nowoczesny sposób doświadczania tradycji i budowania tożsamość poznaniaków i mieszkańców Wielkopolski. Prezentowany projekt jest próbą wejścia w interakcję z historią. Ważnym aspektem przedsięwzięcia jest również jego ponadpokoleniowy charakter i próba znalezienia odpowiedniego sposobu komunikacji wartości, takich jak patriotyzm czy ojczyzna, aby dotrzeć również do młodego pokolenia.

Chcemy zaangażować do rozmowy o Powstaniu Wielkopolskim młodych ludzi. W tym celu powstała m.in. aplikacja Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Facebooku, poprzez którą użytkownicy mogą wgrywać skany lub zdjęcia pamiątek rodzinnych. Chcemy w ten sposób zachęcić młodych ludzi, aby poszukali na strychach i w piwnicach pamiątek rodzinnych z tego okresu, a przede wszystkim porozmawiali ze swoimi rodzicami czy dziadkami i odkryli rodzinne historie powstańcze.

Ważnym aspektem przedsięwzięcia są spotkania z rodzinami powstańców, które przekazują do skanowania pamiątki, a przy okazji opowiadają historie, przytaczają wspomnienia czy powstańcze legendy. To doskonała okazja, aby poznać i zaprezentować szerszej publiczności indywidualne historie powstańców i spojrzeć na te wydarzenia z perspektywy poszczególnych ludzkich losów.