R e i s e f i e b e r - Tomasz Mazur

Otwarcie wystawy Tomasza Mazura "Reisefieber"

2014-04-04 ( piątek )
ODK Pod Lipami, os. Pod Lipami 108a, Poznań

Tomek Mazur urodzony w Poznaniu, Studia na ASP w Poznaniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka i rysunku w pracowni prof. Bogdana Wojtasiaka. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2012.

R e i s e f i e b e r - Tomasz Mazur

Projekt ma być impulsem do refleksji nad pojęciem podróży, nad mechanizmami wizualnego kojarzenia podróży, w szerokim tego słowa znaczeniu (na osi czasowej: przyszłość - przeszłość - teraźniejszość).

Tytuł projektu "Reisefieber" jest pojęciem wieloznacznym, bowiem podobnych doznań (o których wspominałem powyżej) możemy doświadczać w różnych aspektach. Możemy podróżować w czasie (podróż w przyszłość - futurystyczna, podróż w przeszłość - sentymentalna. Podróż może kojarzyć się nam również z fizyczną zmianą miejsca - z przemieszczaniem się, może to być także planowanie, wyobrażanie sobie czegoś co prawdopodobnie nastąpi.

 Tak, jak złożone jest pojęcie podróży, podróżowania, tak mój projekt dla pełniejszego przedstawienia problemu będzie zawierał zarówno obrazy, obiekty, rysunki, zdjęcia i filmy.

 Materiałem wyjściowym do projektu będą szkice i fotografie powstałe w wyniku obserwacji i analizy podjętego tematu. Tym materiałem będą również przedmioty i zdjęcia z mojego archiwum.

Rezultatem mojej pracy nad  projektem będą: obrazy, fotografie, obiekty i krótkie (kilkuminutowe) filmy poruszające analizowane zagadnienie.

Obrazy będą syntezą pewnych sytuacji. Wykadrowanie, powiększenie lub multiplikowanie spowoduje to, że początkowo odbiorca dostrzeże przede wszystkim kompozycję, rytm i zestawienia kolorystyczne. Natomiast obiekty będą dawały możliwość pewnej ingerencji w ich wygląd i układ. Fotografie będą nawiązywały do rzeczywistych zdarzeń, a filmy przedstawią konkretne miejsca w sposób uniwersalny.

W zadaniu które zrealizuję będę odwoływał się do wrażliwości odbiorcy i do jego wspomnień, na podobnej zasadzie do sytuacji, kiedy to pewien obraz, kształt, kolor czy przedmiot przypominają nam jakieś wydarzenie. Zastosowanie różnych mediów (obrazów, rysunków, fotografii, obiektów i filmów) pozwoli mi w sposób pełniejszy zmierzyć się z podjętym tematem.

Wstęp wolny!

Zobacz www.psmwinogrady.pl/domy-kultury/odk-podlipami