plakat

Wystawa plenerowa Z poznańskich archiwów: Aleje Marcinkowskiego

2014-10-21 ( wtorek ) – 2014-11-08 ( sobota )
Plac Wolności

Aleje Marcinkowskiego wytyczone zostały w końcu XVIII wieku według koncepcji Davida Gilly'ego; są najstarszą publiczną promenadą na ziemiach polskich. Licząca 650 metrów długości aleja została obsadzona rzędami drzew z jezdniami po bokach. Pierwotnie jej zabudowę stanowiły piętrowe domy utrzymane w klasycystycznej konwencji, z czasem zastępowały je kamienice o wielkomiejskim charakterze i gmachy użyteczności publicznej. W 1828 roku u zbiegu alei i obecnego placu Wolności stanęła Biblioteka Raczyńskich, do której (od zachodu) dobudowano galerię Atanazego Raczyńskiego. Zaprojektował ją Karl Friedrich Schinkel, wraz z biblioteką tworzyła ona całość, tak pod względem formalnym, jak i stylistycznym.

Kolejno przy reprezentacyjnej promenadzie wznoszono następne gmachy: Ziemstwa Kredytowego (ob. Uniwersytet Artystyczny) w latach 1837-1838, Sąd Ziemski (ob. Okręgowy) w latach

1873-1875, budynek poczty (1873-1881), nowe skrzydło Bazaru (1898-1899), w 1903 roku Kaiser-Friedrich Museum (ob. Muzeum Narodowe) i Bank Królestwa Pruskiego (ob. Narodowy Bank Polski) w 1912 roku.

Prezentowana wystawa jest efektem akcji, którą w lecie tego roku prowadziło Wydawnictwo Miejskie Posnania. Jej celem było pozyskanie od mieszkańców Alei Marcinkowskiego i instytucji tutaj funkcjonujących archiwalnych zdjęć obrazujących historię najstarszej polskiej promenady. Zebrane fotografie i pocztówki zostały uzupełnione o archiwalne widoki ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Poznania i Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

Kuratorki wystawy:

Magdalena Mrugalska-Banaszak, Justyna Żarczyńska

Opracowanie graficzne: Michał Ciesielski

Plakat