logo Katedry i Kliniki Fioniatrii i Audiologii

Konferencja - Dysfagia w teorii i praktyce

2015-11-21 ( sobota )
Adam's Conference Center, ul. Matejki 62, Poznań

Podczas konferencji swoje prelekcje, wykłady i warsztaty zaprezentują specjaliści z całego kraju, m.in. prof. dr hab. n. med. Bożena Wiskirska-Woźnica, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Linke oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Obrębowski.

Spodziewana liczba uczestników to ok. 70 osób, w tym logopedzi, neurologopedzi, lekarze, nauczyciele, terapeuci.

Dysfagia to termin określający zaburzenia połykania, czyli utrudnione przechodzenie pokarmów z jamy ustnej do żołądka. Jest to najbardziej swoisty objaw chorób przełyku i jako taki nie powinien być nigdy lekceważony. Trudności w połykaniu mogą bowiem towarzyszyć niegroźnym chorobom infekcyjnym, ale bywają także objawem poważnych schorzeń, tj. rak przełyku, rak wpustu żołądka, cukrzyca, zwężenie przełyku, uchyłek przełyku, tętniak aorty czy powiększona tarczyca.

Dokładna liczba osób z dysfagią nie jest znana. Najczęściej występuje ona u osób starszych. Szacuje się, że około połowa mieszkańców w domach opieki doświadcza trudności w przełykaniu.

Podczas konferencji poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m.in. diagnozy dysfagii, postępowania terapeutycznego w dysfagii, a także diety w zaburzeniach przełykania oraz postępowania w dysfagii neurogennej.

Konferencja organizowana jest przez Wyższą Szkołę Uni -Terra w Poznaniu oraz Katedrę i Klinikę Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Program konferencji