plakat

Islam w Czarnej Afryce

2016-02-10 ( środa )
MCK-O, ul. Biedrzyckiego 13 Poznań

Katedra Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ oraz Muzułmańskie Centrum Kulturowo Oświatowe w Poznaniu, zapraszają na wykład pt. Islam w Czarnej Afryce. W opinii laików pokutuje przeświadczenie, że każdy muzułmanin jest Arabem, podczas gdy stanowią oni zaledwie 18% wyznawców islamu. To Afryka była pierwszym kontynentem spoza Półwyspu Arabskiego do którego dotarł islam. Afrykańczycy zaczęli wyznawać islam już na początku 7 wieku, a dziś stanowią blisko 1/3 ogólnej liczby muzułmanów na świecie.

Wykład będzie opowieścią o historii dotarcia islamu na tereny Afryki Subsaharyjskiej, sposobie konwersji Afrykańczyków na islam, adaptacji tej religii do miejscowych zwyczajów. Główna część spotkania będzie poświęcona Senegalowi, wyzwaniom jakie stawiane były muzułmanom przez historię regionu, bractwu Murīdiyya i muzułmańskiemu myślicielowi i wielkiemu pacyfiście szajkowi Amadou Bamba.

Wykład poprowadzi mgr Abdoulaye Ndiaye - Senegalczyk mieszkający od 8 lat w Polsce, doktorant w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ, autor wielu publikacji naukowych.

Wstęp bezpłatny!

Zobacz islam.poznan.pl/