Wieża Górnośląska

VIII Forteczny Weekend - Architektura przemysłowa i fortyfikacje

2016-04-30 ( sobota ) – 2016-05-01 ( niedziela )
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Poznań

VIII Forteczny Weekend w ramach którego odbędzie się piętnasta edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego Śladami Historii przygotowanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami. Impreza po raz kolejny odbywa się w ramach akcji Poznań za pół ceny koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.

W sobotę będzie można zwiedzić niedostępną na co dzień ponadstuletnią Fabrykę Drożdży G. Sinnera w Luboniu. Detal architektoniczny budynków, co ciekawe, nawiązuje do gotyckiej architektury obronnej. Po spacerze dodatkową atrakcją będzie też wojskowa grochówka prosto z kotła oraz tradycyjny chleb ze smalcem. Nie zabraknie też niewielkiego obozu wojskowego ze strzelnicą pneumatyczną.

Zbiórka, godz. 11:00, przed pomnikiem w Parku Siewcy w Luboniu (ulica Armii Poznań, dogodne miejsca parkingowe w pobliżu cmentarza).

W niedzielę, zwiedzanie pozostałości dawnej Wieży Górnośląskiej zbudowanej na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich według projektu słynnego architekta Hansa Poelziga. Do zakończenia drugiej wojny światowej była ona symbolem targów, a w momencie budowy budziła ożywione dyskusje. Podczas okupacji powstały tutaj również schrony przeciwlotnicze związane z funkcjonującą w halach fabryką Focke Wulfa produkujące doskonałe myśliwce Fw-190.

godz. 11.00 - Przemysław Maćkowiak opowie o słynnym architekcie Hansie Poelzigu będącym projektantem nie tylko Wieży Górnośląskiej, ale również Zakładów Chemicznych w Luboniu.

godz. 14.00 - Piotr Sobczak wygłosi prelekcję "Wolne Tory - pociąg do nowoczesności", traktujący o problemie zagospodarowania tego specyficznego i budzącego ożywione dyskusje obszaru Poznania.

Po obu prelekcjach odbędzie się także spotkanie z Filipem Czekałą autorem książki "Historie warte Poznania", w której znalazło się wiele informacji związanych z historią Targów.

Nie zabraknie też wątków związanych z nalotami w 1944 roku, gdzie w rozległych halach funkcjonowała fabryka Focke Wulfa produkująca doskonałe myśliwce Fw-190. Będzie też można obejrzeć materiały filmowe zrealizowane przez Rafała Biernackiego z ekipą TVP Poznań w serii programów "Wielkopolska Enigma". Dziennikarz opowie też o swojej pasji związanej z historią (po prelekcji o godz. 11.00).

Na koniec odbędą się spacery historyczne, a ich klimat przybliżą mundury oraz stroje z tamtych lat.

Zbiórka, godz. 11.00, 14.00 - przed Wejściem Wschodnim na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich od strony mostu Dworcowego ("Akwarium").