Na grafice

Na ludową nutę... piknik dla małych i dużych oraz promocja książki pt."Historia Poznania"

2021-07-17 ( sobota )
11:30-16:30
Skwer PTPN obok Wydziału Fizyki UAM na Morasku

uż w sobotę 17 lipca Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na drugi wakacyjny piknik. Tym razem impreza odbędzie się pod hasłem "Na ludowa nutę - piknik dla małych i dużych", a pretekstem do wspólnej zabawy jest przypadająca w tym roku 110 rocznica utworzenia w ramach PTPN Działu Ludoznawczego. Gościem specjalnym pikniku będzie Zespół Tańca Ludowego "Poznań" AWF, który nie tylko zatańczy dla publiczności dwa układy, ale również weźmie udział w warsztatach dla dzieci.
Jakie atrakcje czekać będą na uczestników?
Każdy kto 17 lipca zjawi się w samo południe na skwerze PTPN obok Wydziału Fizyki UAM na Morasku będzie mógł poczuć się jak tancerz ludowy. Do dyspozycji gości będzie punkt fotograficzny, w którym będzie można przymierzyć barwne stroje ludowe udostępnione przez zespół z AWF, który także zaprosi wszystkich m.in. do nauki krakowiaka i wspólnego poloneza w ramach ogólnopolskiej akcji "Polonez łączy".
W ramach warsztatów przygotowanych dla dzieci, w których i rodzice oczywiście będą mogli wziąć udział, najmłodsi wysłuchają baśni i legend z różnych regionów oraz zajrzą do... szafy, czyli wezmą udział w ludowym pokazie mody. Z bliska będą mogli zobaczyć kilka regionalnych strojów ludowych reprezentujących różne zakątki Polski, a nawet poczuc ich ciężar, oraz zobaczyć i posłuchać instrumentów, na których tancerzom przygrywają muzycy z zespołowej kapeli. Nie zabraknie tego dnia ani zajęć ruchowych ani plastycznych.
Druga część wydarzenia to wywiad z prof. Przemysławem Matusikiem, autorem czterotomowej publikacji pt. Historia Poznania, która ukazała się w ostatnim czasie w Wydawnictwie Miejskim Posnania i cieszy się niemałą popularnością. Wywiad przeprowadzi dr Jacek Kubiak, kierownik Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej.
Wydarzenie odbywa się w ramach realizacji projektu "Działania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na rzecz rozwoju kultury i dziedzictwa dla mieszkańców Poznania". Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Poznania. Patronatów honorowych udzielili Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, oraz Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Wstęp wolny.

opr.sw