plakat

Dotyk - Zmysł Przyszłości - Program edukacyjny dla dzieci i młodzieży

2015-05-11 ( poniedziałek ) – 2015-05-14 ( czwartek )
pl. Wolności, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu są ,,Nowe Oczekiwania". Do niego również będą nawiązywać warsztaty twórcze, adresowane dla dzieci i młodzieży, przygotowane przez Młody Uniwersytet Artystyczny. Podczas ośmiu spotkań uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć różnorodnych spojrzeń na projektowanie i sami staną się kreatorami nowatorskich trendów.

Warsztaty poprowadzą: Aleksandra Grzegorek, Joanna Grochulska, Karolina Janikowska, Natalia Kołacz, Zuzanna Bartczak, Mateusz Pietrowski - MUA (Młody Uniwersytet Artystyczny).

zapisy: pracowniawarsztatow@o2.pl

11.05.2015

FAKTURA - Dlaczego nie lubimy głaskać ślimaków?

Najmłodsi uczestnicy zmierzą się z zagadnieniem FAKTURY. Zastanowią się, dlaczego lubimy otaczać się jednymi przedmiotami, a innymi nie w zależności nie tylko od ich funkcji, czy wyglądu, ale też aspektów dotykowych. Co sprawia, że przyjemnie głaszcze się kota, a nie każdy chciałby dotknąć ślimaka?  W swoich działaniach będą wykorzystywać materiały o zróżnicowanej fakturze (miękkie, śliskie, gładkie, szorstkie), które staną się bazą do powstałych projektów.

2 grupy przedszkolne:

 I warsztat 10.00 - 11.30,

 II warsztat 12.30 -14.00;

12.05.2015
MATERIA - Kto chciałby się zdrzemnąć na marmurowej sofie?

Podczas warsztatów uczestnicy zetkną się z filozoficznie brzmiącym pojęciem MATERII. Skupiając się na zagadnieniach z nią związanych będą mieli duże pole do popisu dla własnej wyobraźni, projektując przedmioty z zupełnie odległej przyszłości, oparte na zmultiplikowanych modułach.  

2 klasy ze szkoły podstawowej:

  • I warsztat 10.00 - 11.30,
  • II warsztat 12.30 - 14.00;

13.05.2015

LINIA - Czy linia może być ostra jak brzytwa?

Symetryczna czy asymetryczna? Kanciasta czy okrągła? Którą z tych cech wybiorą uczestnicy warsztatu, będzie zależało tylko od nich. A linia, pojęcie niezwykle ważne dla projektowania, stanie się ich hasłem przewodnim i jedną z licznych inspiracji. Choć linia może wydawać się bardzo odległa od tytułowego hasła - dotyku - okaże się, że ona również ma na niego wpływ.

Pozostałe hasła na razie pozostaną tajemnicą, ale będą to hasła pochodzące z bardzo różnorodnych dziedzin nauki, sztuki i życia codziennego.

2 klasy gimnazjum:

  • I warsztat 10.00 - 11.30,
  • II warsztat 12.30 - 14.00;

14.05.2015

FORMA - Co zrobił dla Ciebie Twój ulubiony widelec?

Estetyka czy ergonomia? Ładne czy funkcjonalne? Takie problemy pojawiają się na drodze projektantów, którzy starają się nie tylko poszukiwać niespotykanych kształtów, inspirowanych rozmaitymi impulsami, ale również zastanawiają się, jak połączyć wystudiowane formy przyjazne dla oka, materię miłą w dotyku z praktycznym zastosowaniem. Najstarsi uczestnicy warsztatów będą pracować nad zadaniem osadzonym pomiędzy tematami formy i funkcjonalności. Skupią się nie tylko na kształcie projektowanych przedmiotów, ponieważ dodatkowym wyzwaniem będzie odnalezienie przestrzeni dla swoich projektów oraz dostosowanie ich do zastanego środowiska, wykorzystując modułowe konstrukcje.    

1 klasa - liceum:

warsztat 10.00 - 11.30,