a

10. Kino na Dziedzińcu Sztuki - Osiem i pół

2015-07-15 ( środa )
Dziedziniec Sztuki, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań

To już dziesiąty rok, kiedy Dziedziniec Sztuki Starego Browaru w wakacyjne środowe wieczory zamienia się w kino plenerowe. Ideą tego otwartego dla wszystkich cyklu od samego początku jest prezentowanie filmów, których nie można zobaczyć już w kinie i z rzadka pojawiających się w telewizji. To klasyka kinematografii, filmy kultowe, ważne, a czasem zabawne, ale budzące sentyment, takie, które jeszcze raz chce się zobaczyć w gronie znajomych, podzielić się na gorąco wrażeniami i pośmiać wspólnie z ulubionych scen. 10. edycja Kina na Dziedzińcu Sztuki będzie obchodzona dość osobiście. Pokazane zostaną bowiem filmy wybrane przez kilkudziesięcioosobowy zespół pracowników Starego Browaru, który w ten sposób chce dać się poznać nieco bliżej.

Skrzętnie dobierany repertuar, poprzedzony prelekcjami znawców kina i niezwykła atmosfera letniego kina w zabytkowej, artystycznej scenerii Starym Browarze, przyciąga kilkaset osób na każdy z seansów. Rekord frekwencji padł w 2013 roku na filmie "Wszystko za życie" (Into the Wild) z muzyką wokalisty Pearl Jam, Eddiego Veddera, który mimo deszczowej aury (pokaz odbył się, jak zawsze przy brzydkiej pogodzie, na Szachownicy) obejrzało ponad 700 osób.

Repertuar tegorocznego, 10. Kina na Dziedzińcu Sztuki, jest bardzo różnorodny - znalazł się w nim western, klasyka światowego kina, kino polskie, a nawet musical. Już teraz warto ściągnąć na smartfona bezpłatną aplikację Starego Browaru i ustawić przypomnienie o pokazie ulubionego filmu albo powiadomić o nim znajomych. Przed każdą projekcją odbywać się będzie prelekcja i jubileuszowe konkursy, w czasie których będzie można wygrać m.in. słynny leżak Starego Browaru.

Program:

  • 15 lipca - Osiem i pół (8 ½) - dramat, Włochy/Francja, 1963, 138', reż. Federico Fellini, wyst. Marcello Mastroianni, Anouk Aimee, Claudia Cardinale

Trudno mówić o historii kina nie wspominając o "8 ½" Federico Felliniego. Ten obsypany nagrodami, niezwykły film paradoksalnie opowiada o niemożności zrobienia filmu. Jego bohaterem jest Guido (Marcello Mastroianni), reżyser, który zrobił właśnie wielki hit. Marzy mu się odpoczynek, ale nic z tego. Producent wydał już fortunę na dekoracje do kolejnego dzieła, ścigają go marzące o sławie kandydatki na gwiazdy, współpracownicy, dziennikarze, spokoju nie daje mu nawet żona i kochanka. Tymczasem Guido przeżywa męki twórczej niemocy. Zestresowany maestro nie ma nawet pojęcia o czym ma być nowy film, którego wszyscy tak bardzo się domagają. Szukając wyjścia z sytuacji, a może uciekając od napięcia, udaje się w świat snów, wspomnień z dzieciństwa, erotycznych fascynacji i fantazyjnych wizji.

"8 ½" Felliniego, uważane za dzieło życia i najbardziej autobiograficzny film reżysera, to bez wątpienia arcydzieło. Ma on w sobie wszystko, co wybitne kino mieć powinno: poezję i humor, poważne, psychoanalityczne i egzystencjonalne pytania, ale też surrealistyczne obrazy, wielkie filmowe gwiazdy, a jednocześnie dystans do filmowej branży i wiele, wiele więcej. Choć dziś film ten uchodzi za jedno z najważniejszych i wpływowych dzieł w historii kinematografii, przy okularze kamery, w który często zaglądał Fellini, umieścił on napis: "Pamiętaj, że to komedia".

  • 22 lipca - Kabaret
  • 29 lipca - Ojciec chrzestny
  • 5 sierpnia - Czułe słówka
  • 12 sierpnia - Kika
  • 19 sierpnia - Underground
  • 26 sierpnia - Chłopaki nie płaczą

Start: godz. 21:30, wstęp wolny. W razie deszczu pokazy odbywają się na Szachownicy.

Plakat