a

10. Kino na Dziedzińcu Sztuki - Kabaret

2015-07-22 ( środa )
Dziedziniec Sztuki, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań

To już dziesiąty rok, kiedy Dziedziniec Sztuki Starego Browaru w wakacyjne środowe wieczory zamienia się w kino plenerowe. Ideą tego otwartego dla wszystkich cyklu od samego początku jest prezentowanie filmów, których nie można zobaczyć już w kinie i z rzadka pojawiających się w telewizji. To klasyka kinematografii, filmy kultowe, ważne, a czasem zabawne, ale budzące sentyment, takie, które jeszcze raz chce się zobaczyć w gronie znajomych, podzielić się na gorąco wrażeniami i pośmiać wspólnie z ulubionych scen. 10. edycja Kina na Dziedzińcu Sztuki będzie obchodzona dość osobiście. Pokazane zostaną bowiem filmy wybrane przez kilkudziesięcioosobowy zespół pracowników Starego Browaru, który w ten sposób chce dać się poznać nieco bliżej.

Skrzętnie dobierany repertuar, poprzedzony prelekcjami znawców kina i niezwykła atmosfera letniego kina w zabytkowej, artystycznej scenerii Starym Browarze, przyciąga kilkaset osób na każdy z seansów. Rekord frekwencji padł w 2013 roku na filmie "Wszystko za życie" (Into the Wild) z muzyką wokalisty Pearl Jam, Eddiego Veddera, który mimo deszczowej aury (pokaz odbył się, jak zawsze przy brzydkiej pogodzie, na Szachownicy) obejrzało ponad 700 osób.

Repertuar tegorocznego, 10. Kina na Dziedzińcu Sztuki, jest bardzo różnorodny - znalazł się w nim western, klasyka światowego kina, kino polskie, a nawet musical. Już teraz warto ściągnąć na smartfona bezpłatną aplikację Starego Browaru i ustawić przypomnienie o pokazie ulubionego filmu albo powiadomić o nim znajomych. Przed każdą projekcją odbywać się będzie prelekcja i jubileuszowe konkursy, w czasie których będzie można wygrać m.in. słynny leżak Starego Browaru.

Program:

  • 22 lipca - Kabaret (Cabaret) - musical, USA, 1972, 124', reż. Bob Fosse, wyst. Liza Minnelli, Michael York, Helmut Griem

Wybitny musical, który jak żaden inny film przejmująco przedstawia moment dojścia hitlerowców do władzy. Berlin lat 30. XX wieku to stolica dekadencji i nihilizmu. W ich duchu żyje piosenkarka kabaretowa Sally (Liza Minelli). Pewnego dnia na jej drodze pojawia się młody Anglik, Brian (Michael York), a niedługo później majętny i bezpruderyjny baron (Helmut Griem). Cała trójka nawiązuje ze sobą intymne relacje, dla których tłem jest niezwykłe życie nocne Berlina i nasączający całe Niemcy, przenikający w każdą sferę życia ich mieszkańców nazizm.

Pamiętną stroną filmu jest aktorstwo, w szczególności nagrodzonych Oscarami, porażającego i przerażającego Joela Greya, który całe miesiące poświęcił na szlifowanie niemieckiego akcentu oraz Lizy Minelli, której filmową postać rozpoznaje nawet średnio zaawansowany miłośnik kina. Smaczku jej kreacji dodaje fakt, że charakterystyczną fryzurę i makijaż opracowała sama, korzystając jedynie z pomocy ojca, cenionego twórcy brodwayowskich musicali.

Film zdobył niezwykłą liczbę nagród, w tym aż 8 Oscarów. Nie otrzymał jednak statuetki Akademii Filmowej dla Najlepszego Filmu, ta bowiem powędrowała do "Ojca chrzestnego", które to dzieło będzie można obejrzeć w "Kinie na Dziedzińcu Sztuki" już w kolejnym tygodniu.

  • 29 lipca - Ojciec chrzestny
  • 5 sierpnia - Czułe słówka
  • 12 sierpnia - Kika
  • 19 sierpnia - Underground
  • 26 sierpnia - Chłopaki nie płaczą

Start: godz. 21:30, wstęp wolny. W razie deszczu pokazy odbywają się na Szachownicy.

Plakat