plakat

Wilda w czasach PRL - spotkanie autorskie

2017-03-02 ( czwartek )
Klub SPOT, ul. Dolna Wilda 87, Poznań

M. Mrugalska-Banaszak, Poprawiajmy stosunki międzyludzkie.
Wilda w czasach PRL, Poznań 2016.

Poprawiajmy stosunki międzyludzkie, nowa książka Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak to niezwykle żywa opowieść słowno-wizualna o powojennej Wildzie, jednej z najbardziej "poznańskich" dzielnic Poznania. Poznajemy jej historię zarówno poprzez najważniejsze wydarzenia relacjonowane przez lokalną prasę, jak i osobiste wspomnienia ówczesnych mieszkańców. Pretekstem do ich spisania stały się prywatne fotografie z domowych albumów, które zostały zebrane w ramach projektu społecznego "Wilda w czasach PRL" (2013-2016). Pozwolił on mieszkańcom nie tylko uchronić od zapomnienia pamięć o ówczesnym życiu codziennym i architekturze, ale także wspólnie stworzyć z jednostkowych opowieści nową, "ludzką" historię Wildy.
Książka składa się z dwóch części: rysu historycznego stworzonego przede wszystkim na podstawie relacji ówczesnej prasy lokalnej oraz relacji osób pamiętających czasy PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa) oraz zbioru 126 fotografii, których bohaterami są mieszkańcy Wildy, ich dzielnica, codzienne i niecodzienne wydarzenia (spacery, śluby, mecze piłkarskie, pochody itp.), które zostały uporządkowane wokół czterech, najchętniej wówczas fotografowanych miejsc. Wśród nich znalazły się Rynek Wildecki oraz ulica Górna Wilda ("centrum handlu, władzy i nauki"), okolice kościoła Zmartwychwstańców ("centrum wiary i religii"), Trasa Hetmańska ("centrum komunikacji") oraz park Jana Pawła II ("centrum sportu i wypoczynku"). Zbiór prywatnych zdjęć uzupełnia kilkanaście fotografii ze zbiorów Miejskiego Konserwatora Zabytków i Muzeum Historii Miasta Poznania.
Spotkanie z autorką książki poprowadzi Piotr Bojarski, poznaniak, powieściopisarz, scenarzysta i dziennikarz zainteresowany szczególnie tematyką polityczną i historyczną; autor m.in. cyklu kryminałów, których bohaterem jest poznański komisarz Zbigniew Kaczmarek.
Książkę zaprojektowało studio graficzne: Rzeczyobrazkowe, a wydała Fundacja SPOT.

Zobacz www.facebook.com/events/744701702346481/