Okładka książki i zdjęcie kobiety pod parasolami

Polki, Patriotki, Rebeliantki - promocja książki

2019-03-12 ( wtorek )
18:00
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, Poznań

Kategoria: Inne

Promocja książki i dyskusja o najnowszej sztuce feministycznej w Polsce

Zbiór tekstów naukowych poświęconych najnowszej sztuce feministycznej w Polsce, nakreślających nowe narracje postfeministyczne w obliczu pytań o wyczerpanie dotychczasowych narracji i stylistyk. Książka odnosi się do aktualnych problemów związanych z sytuacją kobiet w Polsce, takich jak czarne protesty i pojawiające się na nich akcje artystyczne. Kluczowym zagadnieniem jest współczesny artywizm, czyli zjawisko łączące sztukę oraz aktywizm społeczny i polityczny. Książka stanowi podsumowanie wystawy o tym samym tytule oraz sesji naukowej, które odbyły się w Galerii Miejskiej Arsenał w 2017 roku.

Redakcja: Izabela Kowalczyk; autorki tekstów: Agata Araszkiewicz, Patrycja Cembrzyńska, Izabela Kowalczyk, Karolina Rosiejka, Karolina Sikorska, Marta Smolińska, Magdalena Ujma, Karolina Wilczyńska; dokumentacja fotograficzna: Diana Lelonek.

udział biorą: Izabela Kowalczyk, Roman Kubicki, Zofia nierodzińska, Marta Smolińska

prowadzenie: Justyna Ryczek

"Książka Izabeli Kowalczyk jest ważnym elementem debaty na temat <<kwestii kobiecej>> i sztuki kobiet. Odbijają się w niej kluczowe problemy aktualnego życia w Polsce i sposobów ich konceptualizowania; wprowadzający tekst redaktorki stawia precyzyjną diagnozę stanu tej debaty, a poszczególne autorki zamieszczonych artykułów na dobre i złe egzemplifikują tę diagnozę. Zasadniczy bowiem problem opisywanej sztuki to - jak poruszać istotne tematy, a jednocześnie nie ulegać ani tabloidyzacji, ani hermetyzacji dyskursu; jak robić sztukę trafiającą dzisiaj do serca, ale mającą również potencjał uniwersalny. W skrócie, Kowalczyk uznaje zadaniowo, iż celem ruchu feministycznego powinna być głęboka zmiana społeczna, gdyż demokratyczne przemiany w Polsce po 1989 roku nie tylko ominęły prawa kobiet, ale wtrąciły je w opresyjny system anachronicznych fantazmatów. Natomiast co do sztuki, to wszelkie pomysły mające emancypacyjne zaplecze i ciekawą formę są mile widziane.

[...] Książka jest bardzo osobistą kontynuacją tej rewolucji, jaką Kowalczyk zrobiła w polskiej historii sztuki w latach 90. Autorka nie dzieli dziewcząt na panny mądre i głupie, nie poucza, nie stawia do kąta; buduje front dla wszystkich chętnych. To świetna strategia!"

Fragment recenzji prof. dr hab. Anny Markowskiej

Zobacz www.arsenal.art.pl/