logo

"Dzień Wolnej Sztuki" w Muzeum Archeologicznym

2013-04-27 ( sobota )
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27, Poznań

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, jako jedyne polskie muzeum archeologiczne, włączyło się w ogólnoeuropejską akcję "Dzień Wolnej Sztuki".

Jak długo stoisz przed jednym dziełem sztuki w muzeum? 8 sekund? Badania mówią, że właśnie tyle. A potem biegniesz oglądać resztę zbiorów? Czy po takim maratonie galeryjnym jesteś w stanie powiedzieć, że muzeum Cię zainspirowało, czy tylko marzysz, żeby jak najszybciej z niego wyjść, bo jesteś tak zmęczony? Muzea mają inspirować, a nie męczyć, stąd Dzień Wolnej Sztuki.

27 kwietnia 12:00 będzie można WOLNO oglądać kilka zabytków z kolekcji muzeum. Przed każdym z nich stać będą pracownicy muzeum, którzy będą pomagać w jego wolnym oglądaniu. Spróbują pobudzić do dyskusji i zainspirować do zastanowienia się nad tym, jak wiele można o każdym z tych przedmiotów opowiedzieć, a także - ile jeszcze nierozwiązanych zagadek z nimi związanych czeka na swoich odkrywców.

Akcja "Dzień Wolnej Sztuki" odbędzie się w ramach corocznej  inicjatywy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej "Poznań za pół ceny" (27-28 IV 2013 r.). Jak w każdą sobotę wstęp dla zwiedzających Muzeum Archeologiczne w Poznaniu będzie darmowy, natomiast w niedzielę  28 kwietnia w ramach akcji "Poznań za pół ceny" bilet normalny w cenie 4,00 zł (przed zniżką 8,00 zł) oraz darmowy wstęp dla osób uprawnionych do ulgi. W przypadku Rezerwatu Archeologicznego Genius loci w sobotę 27 kwietnia w ramach akcji "Poznań za pół ceny" bilet normalny będzie można kupić w cenie 3,00 zł (przed zniżką 6,00 zł), natomiast darmowy wstęp dla wszystkich możliwy będzie w niedzielę. Osoby, które przyjdą do Rezerwatu w sobotę na spotkanie w ramach akcji "Dzień Wolnej Sztuki" (godz. 12.00) nie będą musiały kupować biletu wstępu.

Wybrane zabytki biorące udział w akcji "Dzień Wolnej Sztuki" oznaczone będą na gablocie logiem akcji. Przy każdym z nich spotkać bęzie można o wyznaczonej porze pracownika muzeum. Prośba o punktualne spotkanie przy wybranych zabytkach o godz. 12.00 w sobotę 27 IV.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27

  • Wystawa "Pradzieje Wielkopolski" - urna twarzowa sprzed ponad 2 tys. lat odkryta w Rzadkowie w powiecie pilskim
  • Wystawa "Tu powstała Polska" - średniowieczna kaptorga (zdobiony pojemnik na relikwie) wykonana ze srebra odkryta w miejscowości Wielonek w powiecie szamotulskim
  • Wystawa "Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie" - papirus Taatum (Księga Umarłych)
  • Wystawa czasowe "Archeologiczna autostrada" - narzędzia wykonane z obsydianu używane przez pierwszych rolników na ziemiach Polski

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, ul. Ks. I. Posadzego 3 - Ostrów Tumski w Poznaniu.

  • gliniane  figurki ptaków wykonanych przez przedstawicieli społeczności kultury łużyckiej (ok.  lat 1000-800 p.n.e.)
  • ołowiana bulla papieża Kaliksta III (1378-1458)
  • monety XV-wieczne z badań archeologicznych prowadzonych w trakcie budowy Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci