Noc muzeów 2014

2014-05-17 ( sobota )
Poznań

Muzea oferują bezpłatny dostęp do swoich zbiorów, ale przecież to nie jest jedyny powód oczekiwania w długich kolejkach na wejście. Odpowiedź jest prosta. W tę jedyną noc, oprócz stałych ekspozycji, można obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, posłuchać wykładów, uczestniczyć w pokazach, warsztatach, koncertach, projekcjach filmów. Oferta jest tak bogata, że nie sposób nadążyć ze wszystkim, należy wybrać najbardziej interesujące dla siebie propozycje.

Muzeum Narodowe zaprasza między innymi na wykłady o portretach trumiennych, o pejzażach malowanych w XIX wieku, o malarstwie okresu oświecenia. Studenci historii sztuki spotkają się ze zwiedzającymi przy obrazach. Propozycja ta jest doskonałą sposobnością nauki poznawania i rozumienia malarstwa, jego miejsca, roli i znaczenia.

Muzeum Instrumentów Muzycznych przygotowało wraz z Politechniką Poznańską specjalną aplikację edukacyjną. "Klawikord Haasa" pozwala na zapoznanie się z mechaniką i historią klawikordu oraz umożliwia "przyjrzenie się" w technice 3D temu instrumentowi. Jest to pierwsza tego typu propozycja zapoznania się z instrumentem.

Zainteresowani twórczością C.P.E. Bacha mogą odbyć "muzyczną podróż" od muzyki solowej i kameralnej po orkiestrową, uczestniczyć w prelekcji na temat kompozytora, a także w "Muzycznych dobranockach"- opowieściach z muzyką na żywo. Dopełnieniem bogatej propozycji są koncerty.

Ulicę Święty Marcin odwiedzamy wszyscy, ale ile potrafimy powiedzieć o jej historii oraz o obiektach się tam znajdujących? W Noc Muzeów mamy okazję uczestniczyć w wykładzie o secesji na Świętym Marcinie oraz w tematycznych wycieczkach- zwiedzaniu ulicy z przewodnikiem.

W kinie Pałacowym będzie okazja na spotkanie z Krzysztofem Millerem, znanym fotoreporterem wojennym.

Po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów będzie możliwość zapoznania się z kolekcją minerałów, skał oraz największym fragmentem Meteorytu Morasko (260 kg).

Muzeum Archeologiczne zaprasza na "Noc ze skarbami". Właśnie pod tym hasłem odbędą się w gmachu tej instytucji wykłady, wystawy, gra muzealna.

Warto zwrócić uwagę na projekcje filmów: "Półtora pokoju, czyli sentymentalna podróż do ojczyzny" (w reż. A. Chrzanowskiego o Josifie Brodskim), "Czuły barbarzyńca" (zekranizowany na podstawie prozy Bohumila Hrabala), "Cyganka Aza" (z muzyką na żywo).

Zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych, przygotowano bogatą ofertę zajęć. Już od godziny 11.00. dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach "Jak zostać wojem?" i "Co robiły damy, gdy panowie wojowali?". Ponadto w godzinach późniejszych odbędą się warsztaty plastyczne, fotograficzne, układania bukietów.

Program wydarzeń w załączniku

Załącznik