Imieniny Ulicy Święty Marcin

2014-11-11 ( wtorek )
CK Zamek, ul. Św. Marcin

Świętowania dnia 11 listopada ma w Poznaniu szczególny charakter. W radosny sposób obchodzimy kolejną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości  oraz jesteśmy gośćmi ulicy Święty Marcin, która w tym dniu obchodzi imieniny. Świętomarcińska tradycja jest obecna w Poznaniu od dawna. Nadano jej nowy charakter pod koniec wieku XIX, gdy tradycyjnymi rogalami zaczęto dzielić się z potrzebującymi. Nawiązano w ten sposób do legendy o Świętym Marcinie, który podzielił się płaszczem z żebrakiem.
Tego dnia w Poznaniu nie może zabraknąć rogali. Będzie je można kupić na stoiskach stojących wzdłuż ulicy pod wieżowcami Alfa. Istotnym elementem święta jest też parada, w której tradycyjnie pojawia się postać Świętego Marcina. Jej finałem będzie przekazanie przez Prezydenta Miasta symbolicznych kluczy do miasta Świętemu Marcinowi. Na scenie przed zamkiem  przez cały dzień prezentować będą się poznańskie zespoły, a po wieczornym koncercie zobaczymy pokaz sztucznych ogni.
Nawiązując do dawnej tradycji dobroczynności, pragniemy aby we wspólnym świętowaniu wzięli udział Ci, którzy na co dzień pomagają innym. Oddamy im świętomarcińskie podwórka, na których ludzie i instytucje organizować będą  wydarzenia i zabawy. Tego dnia Oni, na co dzień  dbający o potrzebujących, przypomną o swoim istnieniu i wspólnie stworzą ulicę pełną uśmiechu i serdeczności.
Chcielibyśmy również przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska  a dzieci dostają prezenty. O Dniu Świętego Marcina w innych krajach będziemy opowiadać i być może uda nam się zaprezentować wybrane elementy tradycji innych narodów.

W programie tegorocznej imprezy m.in.

- około g. 13 korowód Świętego Marcina (start przed kościołem pw. św. Marcina)
- około g. 13.40 przekazanie kluczy Św. Marcinowi
Prezydenta miasta Poznania Ryszard Grobelny wręczy 10-ciu wybranym uczestnikom programów Barki (którzy przeszli rehabilitację społeczną i zawodową i odbudowali zupełnie swoje życie) wyróżnienia Fundacji Barka - "Drabina Jakubowa". Jest to nagroda w postaci kawałka ziemi - działki budowlanej, którą wybrani liderzy otrzymują aby wybudować własny dom.
Nagroda Drabiny Jakubowej jest symbolem pokonywania własnych słabości i dążenia do doskonałości. Tradycją  wieloletnią jest, że nagroda ta jest wręczana przez Pana Prezydenta Grobelnego wyróżnionym uczestnikom programów Barki 11 listopada
.
- koncert Katy Carr
- kiermasz rogali
- występy uliczne (kataryniarz, Lech Dyblik, Republika Rytmu)
- około g. 14-20 działania animacyjne w bramach i podwórkach
- o g. 18 koncert Illegal Boys
- około g. 19.30 koncert zespołu HEY
- około g. 21 pokaz sztucznych ogni
szczegółowy program Imienin już wkrótce