Program obchodów

do 31 maja
Konkurs LOTTO "Pamięć Poznańskiego Czerwca 1956"

Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów. Młodzież w ramach konkursu jest podzielona na cztery, następujące grupy:

1) Uczniowie klas IV-VI
2) Uczniowie klas VII-VIII i gimnazjum
3) Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
4) Studenci

Zadaniem uczestników konkursu jest zrobienie sobie zdjęcia (indywidualnie lub maksymalnie w parze) przy jednym z miejsc pamięci, które związane jest z Poznańskim Czerwcem '56. Fotografia (np. "selfie") musi zostać wykonana w taki sposób, aby widoczni byli na niej uczestnicy konkursu i przynajmniej część miejsca pamięci (tak, aby było ono rozpoznawalne).
Zdjęcie wraz z odpowiednimi załącznikami (patrz: Regulamin Konkursu LOTTO "Pamięć Poznańskiego Czerwca 1956" www.wmn.poznan.pl) i uzasadnieniem, dlaczego uczestnik/uczestnicy zrobili fotografię właśnie przy takim miejscu pamięci, należy przesłać na adres e-mail Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956: czerwiec@wmn.poznan.pl.

Na zgłoszenia Muzeum Poznańskiego Powstania - Czerwiec 1956 czeka do 31 maja 2019 roku, do godziny 17:00. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 10 czerwca 2019 roku. Za najlepsze zdjęcia i uzasadnienia przyznane będą nagrody rzeczowe.


do 31 maja
Konkurs "Kartka dla uczestnika Czerwca '56"

Ideą konkursu jest umożliwienie najmłodszym dzieciom (przedszkolakom i uczniom klas I-III szkół podstawowych) jedno z pierwszych zetknięć z historią.
Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie pocztówki/kartki z życzeniami dla uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Pracę każdy uczestnik konkursu tworzy indywidualnie. Mogą do niej zostać dołączone proste życzenia (oraz opcjonalnie: imię i nazwisko autora pracy i/lub nazwa przedszkola/szkoły). Pocztówki/Kartki z życzeniami należy dostarczyć do siedziby Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, która znajduje się przy ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań do 31 maja 2019 roku (do godziny 17:00), możliwość wysłania przesyłki (o przyjęciu przesyłki decyduje data stempla pocztowego). Pocztówki/kartki z życzeniami zostaną przekazane uczestnikom Poznańskiego Czerwca '56 przez pracowników Muzeum. Spośród najbardziej efektywnych prac jury wybierze zwycięzców, którzy otrzymają nagrody rzeczowe!

Regulamin konkursu www.wmn.poznan.pl


3 czerwca, godz. 9:00 - 12:00
III Ogólnoszkolna Konferencja "Młodych Rozprawa nad Czerwcem '56"
Zespół Szkół Handlowych, ul. Śniadeckich 54/58

Jest to wyjątkowe wydarzenie, w którym to uczniowie wcielają się w rolę prelegentów i propagują wiedzę o Poznańskim Czerwcu '56. Konferencjazostanie podzielona na cztery bloki tematyczne:

 1. Miejsce
 2. Bohater
 3. Wydarzenie
 4. Pamięć

W każdym bloku przewidziane są po cztery wystąpienia.


11-14 czerwca 2019. godz. 11:00
VI edycja Akcji "Światełko dla Czerwca "56"

"Światełko dla Czerwca "56" to projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Ma upamiętnić nieżyjące już osoby związane z poznańskimi wydarzeniami z 1956 roku. Podczas "Światełka dla Czerwca "56" uczniowie poznańskich szkół  i przedstawiciele władz miasta porządkują groby powstańców i zapalają znicze.


13 czerwca 2019, godz. 10:00
Konferencja poświęcona ec. Stanisławowi Hejmowskiemu
Siedziba Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, ul. Mielżyńskiego 27/29

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu zaprasza na konferencję naukową poświęconą życiu i dokonaniom mecenasa Stanisława Hejmowskiego, legendarnego obrońcy w procesach uczestników Poznańskiego Czerwca 1956.

13 czerwca 2019, godz. 11:00
Spotkanie młodzieży pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca "56. Zwiedzanie Muzeum
pl. A. Mickiewicza


16 czerwca, godz. 9:30
Msza św. w intencji Ofiar Czerwca '56 - pracowników H. Cegielski-Poznań S.A., ZNTK S.A., MPK Sp. z o.o.
kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Dąbrówki 4 w Poznaniu


17 czerwca, godz. 11:00
Spotkanie młodzieży z uczestnikami Powstania Poznańskiego Czerwca 1956
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956


18 czerwca, godz. 18:00
Spotkanie z Bohaterami Czerwca "56 i instalacja Krawatto
Skwer Eki z Małeki


19 czerwca, godz. 9:00
Uroczystość patriotyczna przy tablicy pamiątkowej Zbigniewa Janczewskiego
ul. 28 Czerwca 1956 r. 352/360 (dawny ZSL-T)


21 czerwca. g. 22:00
"Trzy Tramwajarki/Czerwiec'56" - spektal pleneroy
stara zajezdnia tramwajowa, ul. Gajowa

Po raz drugi Janusz Stolarski przygotowuje spektakl plenerowy poświęcony wydarzeniom Poznańskiego Czerwca 1956 r. Trzy lata temu można było uczestniczyć w widowisku "STUKOT/Czerwiec'56" rozgrywającym się na ulicy Młyńskiej i poświęconemu zdobyciu przez Poznańskich Powstańców znajdującego się tam więzienia.

W tym roku Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT zaprasza na ulicę Gajową, do starej zajezdni tramwajowej, gdzie twórcy opowiedzą fragment historii Poznańskiego Powstania z perspektywy kobiet, legendarnych trzech Tramwajarek: Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej.

Zdjęcie trzech młodych, radosnych dziewczyn, ubranych w kolejarskie mundury, niosących biało-czerwoną flagę na czele pochodu protestujących robotników jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tamtych wydarzeń. Jednak niewiele osób wie, jak tragicznie potoczyły się losy jego bohaterek po strzelaninie pod Urzędem Bezpieczeństwa na ul. Kochanowskiego.

Helena Przybyłek postrzelona w nogi, z których jedną trzeba było amputować, w szpitalu wielokrotnie przesłuchiwana przez bezpiekę, niezdolna do pracy, otrzymała najniższą, trzecią grupę inwalidzką. Sobańska odniosła niegroźne rany, lecz wkrótce została aresztowana przez UB i przez długie tygodnie przesłuchiwana i okrutnie bita. Do grudnia przebywała w więzieniu na ul. Młyńskiej. Odniosła ciężkie obrażenia, które wymagały kilku operacji. W efekcie dostała pierwszą grupę inwalidzką. Kapturska po strzelaninie na Kochanowskiego nadal brała udział w demonstracji. Aresztowano ją i wielokrotnie ją przesłuchiwano, została brutalnie pobita. Jeszcze w więzieniu chorowała, po wyjściu przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką.

Nigdy nie otrzymały zadośćuczynienia za krzywdy, których doznały.

Ta i dalsze, wstrząsające historie trzech bohaterek stały się kanwą scenariusza spektaklu. Wezmą w nim udział aktorki Teatru Korybant działającego pod auspicjami Stowarzyszenia Teatralnego ANTRAKT, młodzi artyści akrobaci Teatru z Głową w Chmurach Tomasza Rodaka, jak również osoby po epizodach z chorobami psychicznym zrzeszone w Poznańskich Domach Pod Fontanną. Twórcy spektaklu mają również nadzieję na udział w spektaklu osób spokrewnionych z bohaterkami, osób, które brały udział lub były świadkami Poznańskiego Czerwca.

Spektakl jest również hołdem złożonym jednemu z artystów związanych z ANTRAKTEM, ale również z wieloma innymi grupami teatralnymi (Teatr Biuro Podróży, Poznański Teatr Tańca,...). Oprawą muzyczną będą utwory Krzysztofa Wikiego Nowikowa - przedwcześnie zmarłego wspaniałego poznańskiego kompozytora i muzyka, którego wszyscy pamiętają z wielu spektakli teatralnych, m.in. wspomnianego już "Stukotu / Czerwiec'56".

Jest to multimedialne widowisko w konwencji site-specific wykorzystujące miejsce prawdziwych wydarzeń, które twórcy chcą upamiętnić. Będzie to również widowisko interaktywne - widzowie staną się poniekąd jego uczestnikami - w każdej chwili będą w centrum akcji. Spektakl ma zainteresować widzów mało znaną historią osób i miejsc związanych z ważnymi dla Wielkopolan wydarzeniami historycznymi, ale również zachwycić ich zarówno oprawą plastyczną, jak i sztuką akrobacji, tańca, gry aktorskiej i oprawą muzyczną.

"Trzy Tramwajarki/Czerwiec'56"

 • Reżyseria: Janusz Stolarski
 • Projekcje video: Tomasz Jarosz
 • Muzyka: Krzysztof Wiki Nowikow, Wacław z Szamotuł
 • Opracowanie muzyczne: Ewa Jarmołowicz-Nowikow, Agnieszka Kowalczyk, Patryk Lichota,
 • Akrobacje: Tomasz Rodak / Teatr z Głową w Chmurach
 • Opracowanie tekstów: Renata Stolarska / scenariusz na podstawie książki Aleksandra Jana Ziemkowskiego, "Poznański Czerwiec 1956. Relacje uczestników"
 • Kostiumy: Ewa Tetlak
 • W rolach głównych: Jagoda Gruszczyńska, Sylwia Marciniuk, Marta Pautrzak oraz: aktorki Teatru Pod Fontanną, aktorki i aktorzy Teatru z Głową w Chmurach
 • Produkcja: Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznania #poznanwspiera


23 czerwca

godz. 8:00 - Msza św. w intencji Ofiar Czerwca '56 i pracowników szpitala im. F. Raszei zamówiona przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność, po zakończeniu mszy św. składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową umiejscowioną na gmachu szpitala
kaplica szpitala przy ul. Mickiewicza 2 w Poznaniu (szpital im. F. Raszei)

godz. 9:30 - składanie kwiatów pod tablicą Romka Strzałkowskiego
ul. Romka Strzałkowskiego

godz. 10:00 - składanie kwiatów pod tablicą Petera Mansfelda
ul. Petera Mansfelda

godz. 10:30 - złożenie wspólnej wiązanki kwiatów skwer im. Doktora Józefa Granatowicza
zbieg ul. Poznańskiej i ul. Jeżyckiej


23 czerwca, start godz. 11:00
Bieg Pamięci Poznański Czerwiec '56

Bieg Pamięci Poznański Czerwiec '56 będzie częścią obchodów 63. rocznicy brutalnie stłumionego strajku poznańskich robotników. Celem sportowej imprezy jest upamiętnienie dramatycznych wydarzeń tamtego okresu. Część zebranych środków z pakietów startowych zostanie przeznaczona na zachowanie miejsc pamięci po bohaterach.

W ubiegłej edycji wzięło udział ponad 1000 biegaczy. W tym roku organizatorzy przewidują jeszcze większą liczbę uczestników. Start (23 czerwca) zaplanowano przy dawnej zajezdni (ul. Gajowa), a metę na terenie Zakładów H. Cegielskiego. W programie jest nie tylko bieg indywidualny i sztafeta, ale także bieg dla dzieci. Nowością jest możliwość pokonania trasy na rolkach lub z kijkami nordic walking.

Na mecie uczestników zmagań będą witać kombatanci wydarzeń Czerwca '56, którzy uhonorują ich pamiątkowymi medalami.

W organizację biegu zaangażowane jest Muzeum Poznańskiego Czerwca, które w tym roku dodaje do pakietów historyczną przypinkę rozdawaną na 25. rocznicę strajku robotników, tuż przed odsłonięciem Pomnika Ofiar Czerwca 1956 na pl. Adama Mickiewicza.

- Przypinki są szczególne: zaraz po wybuchu stanu wojennego zostały zarekwirowane przez SB i schowane w pomieszczeniach pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 - zaznacza Kinga Przyborowska, kustosz Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. - Zostały odnalezione w momencie, kiedy zaczęto szukać miejsca na otwarcie muzeum. Te przypinki zostawiamy na specjalne okazje i w naszym mniemaniu uczestnicy 2. edycji Biegu Pamięci zasługują na to, żeby obdarować ich takim wyjątkowym upominkiem.


27 czerwca

godz. 12:00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych
zbieg ul. Solnej i ul. Stanisława Hejmowskiego

godz. 17:00  - spotkanie uczestników, kombatantów Poznańskiego Czerwca '56 i ich rodzin z władzami wojewódzkimi i miejskimi; wręczenie odznaczeń
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956


28 czerwca

godz. 6:00 - składanie kwiatów  pod tablicą pamiątkową
brama Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski, ul. 28 Czerwca 1956

godz. 8:00 - składanie kwiatów pod tablicą studentów poległych w Czerwcu '56
Politechnika Poznańska, pl. Marii Curie Skłodowskiej

godz. 8:45 - składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową
ZNTK S.A., ul. Robocza

godz. 9:45 - składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową
dawna zajezdnia MPK, ul. Gajowa
(przemarsz uczestników z ul. Gajowej na ul. Dąbrowskiego na Skwer im. Trzech Tramwajarek,a następnie na ul. Kochanowskiego pod pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r)

godz. 10:30 - złożenie wspólnej wiązanki kwiatów, skwer im. Trzech Tramwajarek
ul. Dąbrowskiego

godz. 11:00 - uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r.
ul. Kochanowskiego

godz. 11:45 - złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
ul. Kochanowskiego

godz. 14:15 - uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski - Poznań S.A.
ul. 28 Czerwca 1956 223/229

godz. 17:00 - uroczysta msza św. w intencji Ofiar Czerwca '56 zamówiona przez ZR Wlkp. NSZZ "Solidarność" oraz Komitet Obchodów Rocznic Powstania Poznańskiego Czerwca '56
kościół oo. Dominikanów, al. Niepodległości

ok. godz. 18:15 - przemarsz w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca "56
al. Niepodległości, pl. A. Mickiewicza

godz. 18:30 - uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56

 • odśpiewanie hymnu państwowego
 • wystąpienie Prezydenta Miasta Poznania - Jacka Jaśkowiaka
 • odśpiewanie utworu "Mury" Jacka Kaczmarskiego przez Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego
 • wystąpienie Przedstawiciela Związków Kombatanckich
 • ceremonia składania kwiatów