Nie jesteś sam
"Drogi Evanie Hansenie" to historia o tych, którzy czują się niewidzialni. Spektakl porusza tematy, o których chcemy rozmawiać, ale często nie wiemy jak. Dotyka ważnych dziś problemów zdrowia psychicznego nastolatków, depresji, lęków społecznych i uzależnień w świecie mediów społecznościowych. To jednak także pełna ciepła opowieść o sile przyjaźni i budowaniu dobrych relacji, z prostym przekazem: #niejesteśsam.
Sama myśl o szkole przeraża
Evan jest pewien, że nikt nie zauważyłby jego zniknięcia. Sama myśl o szkole, kontakcie z rówieśnikami, jest nie do zniesienia. Ten hałaśliwy tłum, krępujące próby nawiązania rozmowy i brak miejsca, gdzie można uciec... W ramach terapii pisze sam do siebie list. Miał zmotywować, ale znów coś poszło nie tak, a potem było tylko gorzej. List wpadł w ręce znajomego z klasy, Connora. Strasznie go rozzłościł, bo Evan napisał też o jego siostrze - Zoe.
Kilka dni później Connor popełnia samobójstwo, a rodzice znajdują przy nim list Evana i uznają, że chłopcy musieli się przyjaźnić. Próba sprostowania pomyłki przerasta Evana, zwłaszcza że wreszcie to, co mówi, jest dla kogoś ważne. Brnie w opowieść o przyjaźni, której nigdy nie było...
Dear Evan Hansen
Musical "Dear Evan Hansen" miał swoją premierę w lipcu 2015 roku w Waszyngtonie i błyskawicznie stał się fenomenem wśród młodych ludzi. Muzykę i słowa napisali Benj Pasek i Justin Paul ("La La Land", "The Greatest Showman"), a scenariusz Steven Levenson. Spektakl zdobył sześć statuetek Tony, w tym za najlepszy musical i najlepszą muzykę oryginalną. W 2021 roku musical doczekał się filmowej adaptacji uznanego reżysera Stephena Chbosky'ego. Widzowie pokochali go za takie piosenki jak "You Will Be Found", "Waving Through a Window" czy "For Forever".
Na deski Teatru Muzycznego w Poznaniu musical "Drogi Evanie Hansenie" przenosi Paweł Szkotak, kierownikiem muzycznym jest Dariusz Tarczewski, choreografię przygotowuje Karol Drozd, a scenografię i kostiumy - Natalia Kitamikado. Spektakl dopełniają światła Pauliny Góral oraz projekcje Karoliny Jacewicz i Mateusza Kokota, a reżyserem dźwięku jest Tomasz Zajma. W spektaklu biorą udział uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.
Główne role
Poznański Evan Hansen nie jedną ma twarz, a nawet trzy. W odtwórców jego roli wcielają się bowiem Marcin Franc, Maciej Badurka i Michał Kondyjowski. Connora Murphy'ego z kolei grają Jakub Rayman i Bartosz Sołtysiak. Iga Klein i Urszula Laudańska to aktorki przybliżające widzom postać nastolatki - Zoe Murphy.
Przygody Evana Hansena premierowo wystawiane będą w najbliższy weekend 7 i 8 września. Jest to pozycja obowiązkowa dla nastolatków, ale i ich rodziców i wrażliwych nauczycieli. Spektakl może być świetnym pretekstem do rozmowy o trudnych chwilach dorastania.
Bilety są dostępne online na stronie Teatru Muzycznego. Miejsca można również rezerwować mailowo pod adresem bilety@teatr-muzyczny.pl oraz telefonicznie pod numerem 511 433 616.
Kiedy masz problem
Pamiętaj, że nie jesteś sam! Kiedy masz problem warto zwrócić się o pomoc. Przypominamy ważne nr telefonów:
- 116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (bezpłatny, całodobowy)
- 116 123 - Kryzysowy Telefon Zaufania (od poniedziałku do piątku, w godz. 14:00 - 22:00)
- 800 70 22 22 - Telefoniczne Centrum Wsparcia (całodobowo)
- 800 12 12 12 - bezpłatny telefon i czat zaufania dla dzieci młodzieży Rzecznika Praw Dziecka (całodobowy)
- 22 635 09 54 - telefon zaufania dla osób starszych (poniedziałki, środy, czwartki, w godz. 17:00 - 20:00)
- 800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci (od poniedziałku do piątku, w godz. 12:00-15:00)
AL