Piknik na Fest

Pierwszy Piknik na FEST odbędzie się 22 czerwca na polanie przed Dzwonem Pokoju w poznańskim Parku Cytadela, drugi - 29 czerwca na Polach Marsowych w Kaliszu. Tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym nie zabraknie atrakcji dla osób w każdym wieku. Podczas międzypokoleniowych festynów, będzie można świetnie się bawić.

Piknik na Fest - grafika artykułu
Piknik na Fest

Festyny rozpoczną się o godz. 12.00, a o godz. 17.30 na scenie pojawią się pierwsze muzyczne gwiazdy. W tym roku wystąpią

  • Karaś/Rogucki,
  • LemON,
  • Sorry Boys, a także
  • Fisz Emade Tworzywo.

Sercem festynu będzie Miasteczko Samorządowe. W miasteczku działać będzie Strefa Europejska. Tu będzie można m.in. poznać programy unijne oraz inwestycje, jakie powstały w Wielkopolsce ze środków pochodzących z UE czy wysłuchać wywiadów z ciekawymi gośćmi. Wiedzę o Unii Europejskiej i funduszach unijnych będzie można sprawdzić podczas konkursów i gier planszowych. Wśród atrakcji zaplanowano m.in. warsztaty z rozpoznawania flag państw europejskich, lekcje języków obcych i konkurs pod hasłem "Zgadnij, skąd jestem?".

Pikniki będą również świetną okazją do tego, żeby zadbać o zdrowie. W trakcie obu wydarzeń będzie można m.in.: skorzystać z konsultacji ze specjalistami, badań RTG, USG, wzroku, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi oraz odwiedzić mammobus i onkobus, a także dowiedzieć się więcej o skutkach uzależnień, biorąc udział w wyścigach w alkogoglach i narkogoglach.

Nie zabraknie też atrakcji dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. W przededniu Igrzysk Olimpijskich zaprosimy do udziału w Wielkopolskiej Olimpiadzie, w ramach której będzie można spróbować swoich sił m.in. w judo, wioślarstwie, kolarstwie, szermierce oraz skimboardingu. Piknik będzie też okazją do przedstawienia sylwetek zawodników, którzy będą reprezentować Wielkopolskę w paryskiej olimpiadzie w lipcu.

Piknik będzie też okazją również do tego, żeby przybliżyć lokalną historię i tradycję. Podczas obu wydarzeń będą prezentowane tradycyjne stroje wielkopolskie oraz sylwetki wybitnych pisarek i pisarzy z Wielkopolski, informacje na temat budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, historii zwycięskiego zrywu Wielkopolan.

Na odwiedzjących czekać będzie szeroka oferta warsztatów, w tym m.in. zawiązanych z tematyką recyklingu i zero waste, obserwacji nieba czy robienia wianków, a dla dzieci - budowania rakiety kosmicznej. Z myślą o najmłodszych przygotowana zostanie specjalna strefa, w której nie zabraknie gier i zabaw. Będą dmuchańce, bańki mydlane, tor skimboardowy, warsztaty plastyczne, teatralne, sportowe, liczenie motyli oraz malowanie twarzy. I doświadczeni animatorzy. 

Służby mundurowe po raz kolejny uzbroją nas w wiedzę o bezpieczeństwie. Opowiedzą o tym, jak wyglądają policyjne samochody z innych krajów UE. Będą symulatory zderzeń, dachowania, ale i jazdy pociągiem. Wizję podróży do przyszłości przybliży... samochód wodorowy, żeby było ekologicznie.

Warto przyjechać na pikniki rowerem. Będzie specjalny rowerowy parking, a swoje jednoślady będzie można oznakować w strefie policyjnej. Można wybrać się też ze swoim pupilem - na psy czekać będą miski z wodą.

Wielkopolska Strefa Gastronomiczna uraczy regionalnymi smakołykami oraz europejskim street foodem. Wytchnienie znajdziemy w strefie chillout.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny!

Organizatorem pikników jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerem kaliskiej edycji wydarzenia jest Miasto Kalisz.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (umww.pl)

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego | Poznan | Facebook