Wydarzenia na planie Pokaż na planie
logo kampanii

Pierwsza pomoc w zawale - bezpłatne warsztaty

2018-03-22 ( czwartek )
10:00
Dom Kultury "Na Skarpie", os. Piastowskie 104, Poznań

Pierwszej pomocy uczymy się już w szkole, ale czy w sytuacji, która wymaga natychmiastowej reakcji, potrafimy odpowiednio działać? Według badań, co czwarty Polak nie potrafi określić prawidłowej liczby uciśnięć klatki piersiowej i wdechów podczas resuscytacji. W sytuacji podwyższonego stresu nasza wiedza brutalnie weryfikowana jest przez rzeczywistość. Jak pomóc osobie, u której obserwujemy pierwsze symptomy zawału serca? Co zrobić, gdy sami doświadczamy niepokojących objawów, a w naszym otoczeniu nie ma nikogo, kto mógłby nam pomóc? Organizatorzy kampanii "Ciśnienie na życie" zapraszają już 22 marca do Domu Kultury "Na Skarpie" na bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy w zawale serca.

W ramach praktycznych warsztatów z pierwszej pomocy w zawale serca wykwalifikowani ratownicy będą uczyć, jak wykorzystać "złotą godzinę" w świeżym zawale serca lub jego podejrzeniu.

"Uczymy przede wszystkim przez praktykę. Podczas warsztatów przeprowadzamy uczestników przez wszystkie etapy instruktażu udzielania pierwszej pomocy tak, aby każdy wiedział, jak właściwie zareagować już na samym początku. -  mówi Marcin Gizicki, ratownik medyczny, ekspert kampanii "Ciśnienie na życie". Umożliwiamy praktyczne ćwiczenia na najnowocześniejszych fantomach. Nawet jeśli ktoś ma podstawową wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, warto sprawdzić ją w działaniach.

W przypadku zawału serca od wystąpienia  pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia nie powinno minąć więcej niż 90-120 minut. Po tym czasie dochodzi do nieodwracalnych zmian w sercu. Jak podkreślają eksperci, w przypadku wystąpienia pierwszych objawów zawału, mamy wpływ na to, co się dzieje i jakie będą dalsze rokowania.