Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Wykład otwarty w ramach cyklu Poznański sposób na niepodległość

2018-09-06 ( czwartek )
18:00
Sala Posiedzeń PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

Po wakacyjnej przerwie Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk serdecznie zaprasza na najbliższy wykład otwarty w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość".

Wykład zatytułowany "Teatr Polski w Poznaniu jako scena narodowa" wygłosi prof. UAM dr hab. Krzysztof Kurek (Instytut Teatru i Sztuki Mediów UAM).

Zainteresowania badawcze prof. UAM dr hab. Krzysztofa Kurka związane są z historią teatru i dramatu polskiego od XVI do XIX wieku, dziejami Wielkopolski oraz teatrów poznańskich w XIX i XX wieku. Prof. Kurek jest m.in. autorem trzech monografii (w tym poświęconych teatrom polskim w Poznaniu w XIX wieku), redaktorem naukowym i współautorem pięciu tomów zbiorowych, opublikował również kilkadziesiąt artykułów w czasopismach naukowych. Współpracował m.in. z "Polskim słownikiem biograficznym" oraz "Encyklopedią teatru polskiego". Przez kilka lat był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu, najpierw jako sekretarz literacki (1993-1996), a następnie jako kierownik literacki (2000-2002).

Jak przypomina prof. Krzysztof Kurek, wiele momentów w dziewiętnastowiecznej historii Teatru Polskiego potwierdziło tezę, iż w sytuacji, "kiedy kultura narodowa zagrożona jest zniszczeniem, instytucje kulturalne z twórczych zmieniają się w obronne"... Ów pozaartystyczny kontekst sprawił, iż wybudowana ze składek społecznych siedziba polskiego zespołu stawała się kolejnym przyczółkiem w - rozgrywającej się na wielu płaszczyznach - walce o zachowanie narodowej tożsamości. W trakcie wykładu podjęta zostanie zatem próba ukazania dziewiętnastowiecznego Teatru Polskiego jako sceny narodowej.

Wykładowi otwartemu tradycyjnie towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, zatytułowana "Naród sobie. Teatralia poznańskie", na której zostaną zaprezentowane m.in. unikatowe rękopisy teatralne z kolekcji poznańskiego dziewiętnastowiecznego publicysty Wojciecha Simona.

Zarówno na wykład, jak i wystawę - wstęp wolny!

_
opr.LT

Plakat