Napis Barak Kultury wpisany w logo instytucji.

Wystawa rysunków i wierszy - Mój stół umiera

15.03 – 29.03.2021

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami wystawa będzie nieczynna w okresie od 20.03 do 09.04.2021.

Wystawa "Mój stół umiera" jest zaproszeniem do Stołu Wyobrażonego. Zaproszeniem dla Polaków i Białorusinów do wspólnego dzielenia się Wyobraźnią. Wystawę tworzą rysunki i wiersze inspirowane poezją białoruską XX i XXI wieku, od Maksima Bahdanowicza, Łarysy Geniusz i Maksa Tanka, przez poetów białoruskiej emigracji, pokolenie "Bum - Bum - Litu", aż do Dimitrija Stroteva, którego wiersze towarzyszą Białoruskiej Rewolucji.

Protesty na Białorusi rozpoczęły się 29 maja 2020, po aresztowaniu kandydatów opozycji i są pierwszym samodzielnym czynem narodowym od XVI wieku. Reżim Łukaszenki, jak każdy system policyjny, przede wszystkim pozbawia słowa znaczenia. Wszystko staje się polityczne. Słowa służą tylko komunikacji władzy. Nie szukają prawdy. Ideologia stara się zawłaszczyć wszystkie sfery życia codziennego. Próbuje nie dopuścić do Spotkania, rozmowy przy stole. Stół osamotniony umiera, jak społeczeństwo obywatelskie pozbawione Dialogu. Słowa, oderwane od swoich znaczeń, szuka i przechowuje poezja.

Paweł Kamza - polski reżyser teatralny, dramaturg, scenograf, fotografik.

xxx
stół mi zmarł
nikt nie siadał
to zmarł
odczyściliśmy
pomalowaliśmy
nie zmartwychwstał

(wg Wiera Burlak)

  • Wystawę będzie można zobaczyć w witrynach Baraku Kultury przy al. Marcinkowskiego 21.
  • Wernisaż : 15.03.2021 w godzinach 16:00-18:00 oraz finisaż wystawy dnia 17.03.2021 w godzinach 16:00-18:00. Będą okazją do spotkania i rozmowy z autorem, który chętnie opowie o swoich pracach.

Baner