Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na zdjęciu twarz artysty.

Gwiazdy Światowych Estrad: Thomas Zehetmair - koncert inaugurujący 75. sezon artystyczny w Filharmonii Poznańskiej

2021-10-08 ( piątek )
19:00
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Thomas ZEHETMAIR - skrzypce, dyrygent

Urodzony w Salzburgu Thomas Zehetmair to jeden z najwyżej cenionych skrzypków, dyrygentów i kameralistów naszych czasów. Jest dyrygentem-szefem Stuttgarter Kammerorchester oraz Musikkollegium Winterthur. Studia muzyczne odbył w Mozarteum w Salzburgu. Następnie kontynuował naukę gry na skrzypcach pod kierunkiem Nathana Milsteina i Maxa Rostala. 

W koncertach barokowych i klasycznych artysta często wykonuje własne kadencje występując również w roli solisty-dyrygenta. Zehetmair interpretując muzykę dawną wykorzystuje ówczesne praktyki wykonawcze, z którymi zapoznał się pod kierunkiem Nikolasa Harnoncourta. Jako solista koncertuje z tak uznanymi orkiestrami jak: Berliner Philhamoniker, Vienner Philharmoniker; Staatskapelle Dresden, NHK Symphony Orchestra (Tokio), amerykańskie orkiestry symfoniczne z Cleveland, Filadelfii i Bostonu.

Jako dyrygent i skrzypek pojawia się także z takimi orkiestrami jak Seattle Symphony, Seoul Philharmonic  Orchestra, Swedish Chamber Orchestra, Rotterdam Philharmonic, Orchestra of the Eighteenth-Century, Budapest Festival Orchestra, Hamburger Philharmoniker. Hallé Orchestra, Residentie Orkest, Stavanger Symfoniorkester, Camerata Salzburg, Zürcher Kammerorchester Był dyrygentem-szefem  Orchestre de Chambre de Paris, partnerem artystycznym St. Paul's Chamber Orchestra i dyrektorem muzycznym Royal Northern Sinfonia.

Artysta ma bardzo bogatą dyskografię jako skrzypek, dyrygent i kameralista Zehetmair Quartet. Zarejestrował prawie cały repertuar skrzypcowy, a wiele spośród jego nagrań zdobywało prestiżowe nagrody. Wyróżnione płyty to m.in.: Canto di Speranza Bernda Aloisa Zimmermanna zarejestrowana z kolońską WDR Sinfonieorchester pod dyrekcją Heinza Holligera (Diapason d'Or, 2009), 24 kaprysy Niccolo Paganiniego (Preis der Deutschen Schallplatten Kritik 2009, Midem Classic Award 2010), Koncert skrzypcowy Edwarda Elgara z Hallé Orchestra pod dyrekcją Marka Eldera (Gramophone Award 2010), jak również koncerty skrzypcowe Wolfganga Amadeusa Mozarta z Orchestra of the Eighteenth-Century Fransa Brüggena, których wykonanie jest uznawane za wzorcowe. Duży sukces odniosła też płyta Manto and Madrigal wydana przez ECM, na której Thomas Zehetmair w duecie z Ruth Killius wykonuje współczesne kompozycje na skrzypce i altówkę.

Wystąpią:

Thomas ZEHETMAIR - skrzypce

Łukasz BOROWICZ - dyrygent  

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

Program:

  • Alban Berg
    Koncert skrzypcowy Pamięci Anioła 
  • Antonín Dvořák
    V Symfonia F-dur op. 76

opr.sw

Zobacz www.filharmoniapoznanska.pl/