Baner promujący wydarzenie.

Targ Śródecki - Fifne smaki z fyrtla - Kultura i Dziedzictwo

09.07.2022
11:00 18:00

Ten Targ nie jest zwyczajną biesiadą, a Śródka nie jest przypadkowym miejscem do jego realizacji. Opiera się bowiem na wieloznaczności słowa kultura, bogactwie dziedzictwa kulinarnego naszego regionu oraz jego historii związanej bezpośrednio z dziejami Śródki. To tu, jak wskazują badania archeologiczne, już w połowie X wieku mogła odbywać się stała wymiana handlowa - tak charakterystyczny czynnik powstania i rozwoju miasta. W późniejszych wiekach uregulowano ją prawnie, a nazwa tej części współczesnego Poznania pochodzi od dnia organizowania cotygodniowego targu (czyli środy).

Targ Śródecki to wydarzenie, na którym połączymy tradycję wymiany handlowej z dzisiejszą potrzebą spotkania, wymiany idei i rozmowy. Organizatorzy chcą pokazać Państwu produkty, z którymi Wielkopolska będzie dobrze kojarzona, dlatego zaprosili lokalnych i regionalnych producentów żywności, wytwórców i rzemieślników. Pragną również, by targ dał sposobność do zawiązania współpracy między producentami, restauratorami czy właścicielami lokalnych sklepów.

Będą zachęcać Państwa do idei slow food, dając czas i przestrzeń do czerpania przyjemności, radości z jedzenia i skupienia się na tej chwili. Podczas pokazów gastronomicznych zaprzyjaźnieni kucharze będą kształcić Państwa umiejętności wykorzystania zakupionych produktów we własnej kuchni.
Zadbają o Państwa podniebienia, wskażą właściwą drogę do odnalezienia regionalnej żywności, produktów i potraw, które - ze względu na wysoką jakość i bogatą historię - zasługują na poznanie i upowszechnienie.

Organizatorzy są dumni, że ich zaproszenie do współpracy przyjęli m.in.:
SemCo sp. z o.o. sp.k. - Producent żywności z Szamotuł
Gospodarstwo Rolno-Warzywne Szymon Bednarek z Kościana
Rzeźnictwo-Wędliniarstwo - dr Maryniak
Restauracja "Olandia"
Restauracja "Hyćka"
TOP-Tomyśl nabiał z Nowego Tomyśla
Pierogarnia "Nie śpimy - lepimy" ze Swarzędza
Piekarnia Wiejska w Zębowie Damian Nowak

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zadba o pielęgnowanie tradycji rękodzieła, prezentując wyroby regionalnych wystawców. W ramach stoiska Muzeum Pan Przemysław Tecław poprowadzi prezentację i opowie o tajnikach wyrobu kiełbasy Białej - Parzonej.

Dzięki partnerom z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa będziecie Państwo mogli poznać historię Śródki oraz dowiedzieć się o atrakcjach okolicznej Bramy Poznania i Galerii Śluza, gdzie aktualnie zobaczyć można m.in. wystawę o poznańskich rzemieślnikach pt. "Rękodzielni".

Stowarzyszenie Śródeja będzie wybijało specjalne monety, podkreślając lokalny charakter Targu.

Pani Julia Szmyt, lokalna reżyserka i aktorka, absolwentka m.in. kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie pielęgnować w Państwa dzieciach znajomość gwary poznańskiej.

Także dorosłym przypomnimy najbardziej popularne określenia w gwarze poznańskiej, sprawdzimy, czy są jeszcze jakieś, których używacie Państwo w swoich domach, znaczenia ilu słów potraficie Państwo odgadnąć i czy przeczytanie krótkiego tekstu w gwarze jest błahostką, czy raczej sporym wyzwaniem.

Ludowość i tradycję przybliżymy również od strony muzycznej. Zapraszając lokalnych solistów, muzyków, zespoły, pragniemy umilić Państwu jeszcze bardziej czas spędzony na Śródce.

Trzy odsłony Targu Śródeckiego:
Termin: 9 lipca, 30 lipca i 20 sierpnia
Godzina: 11.00-18.00