fragment parku Radojewo z fragmentem sztucznych ruiny

Cudze chwalimy swojego nie znamy- spacer po najbardziej bioróżnorodnym parku w Poznaniu

21.04.2024
11:00

Rada Osiedla Morasko-Radojewo ma przyjemność zaprosić mieszkańców Moraska, Radojewa, a także sąsiadów na spacer po parku w Radojewie.

Wspaniały, naturalizowany park założony w XIX wieku dla rodziny von Trescow, od lat 70-tych XX wieku znajduje się pod opieką miejskiego konserwatora zabytków. Jest perełką przyrodniczą miasta z ciekawym akcentem historycznym - sztuczne ruiny i mały cmentarzyk XIX wiecznych założycieli rodziny (jeden z von Trescow był jednym ze spiskowców, którzy próbowali w 1944 w Kętrzynie dokonać zamachu na Adolfa Hitlera).

Park jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie z parków miejskich Poznania. Wyjątkowo dorodny jest drzewostan grądu środkowoeuropejskiego (150 lat) będący resztką lasów pierwotnych - tzw. stare lasy. Na groblach stawów rosną potężne platany, pomniki przyrody. Wyjątkowe bogate jest runo leśne jakiego nie spotyka się powszechnie w wielkopolskim parku narodowym. Wkrótce zakwitną łany jednej z dwóch odmian byliny kokoryczy (pierwsza już zakończyła kwitnienie). Niezwykle bogata - porównywalnie z ogrodami w Kórniku - jest flora grzybów. Podobnie jak tam znajdziemy tu ok. 330 gatunków grzybów, w tym 62 gatunki cenne i jeden po raz pierwszy znaleziony w Polsce właśnie w Radojewie. Fantastyczna jest mykoflora - 58 gatunków mchów z których 5 jest chronionych. W parku i na przyległych polach bytują 63 gatunki ptaków. Ciekawe jest życie drobnych płazów.

Naszymi przewodnikami po parku będą przyrodnicy. Spotykamy się przy pałacu na wejściu do parku. 11.00 h. Ścieżka jest wygodna dla osób w każdym wieku, także dla dziecięcych wózków. Trasa spacerowa krótka, w pętli, zawsze jesteśmy blisko wejścia do parku.