a

Spektakl jubileuszowy - Wesele. Poprawiny

2019-03-09 ( sobota )
20:00
Collegium Da Vinci - Aula Artis, ul. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań

"Wesele. Poprawiny"

  • reżyseria: Marcin Liber
  • występują: Amy Basley, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Victoria Kennett, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Brage Nordang, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek oraz seniorzy i juniorzy z grupy Movements Factory
  • produkcja: Polski Teatr Tańca
  • współprodukcja: Centrum Kultury ZAMEK

*Podczas przedstawienia wykonawcy będą częstować widzów naparstkiem wódki

Spektakl Polskiego Teatru Tańca "Wesele. Poprawiny". To przedstawienie czerpiące z barwnych tradycji tanecznych i obyczajowych, towarzyszących polskim zabawom weselnym, a przede wszystkim inspirujące do dyskusji o tym, jacy jesteśmy - my Polacy początku XXI wieku.  

Przedstawienie wyreżyserował Marcin Liber, kojarzony z nurtem teatru krytycznego, laureat wielu nagród za reżyserię, współpracujący z najbardziej znaczącymi scenami teatralnymi w Polsce, ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, Teatrem Studio czy Teatrem Powszechnym.  Autorem scenografii, kostiumów i reżyserem świateł jest Mirek Kaczmarek, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2012 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Teatr "za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia i myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny". Elektroniczną muzykę na żywo komponuje duet RSS B0YS, określający rozpiętość swoich inspiracji od "afrykańskich pustyń" po "eurotancbudy". 

Premiera "Wesela. Poprawin" odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym w Polskim Teatrze Tańca pragnęliśmy zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawności i teraźniejszości.  Motywem wpisującym spektakl Polskiego Teatru Tańca w tematykę Roku Guślarzy stało się wesele - obyczaj spajający tradycję i współczesność.  W spektaklu opowiadamy o naszym wspólnotowym "tu i teraz", o dialogu międzypokoleniowym,  o tym co nas łączy i dzieli, bawi i przeraża. W "Weselu. Poprawinach" odbijają się losy Polski i Polaków, a także historia wystawień dramatu Wyspiańskiego od prapremiery "Wesela" w 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie po spektakl Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie z 2017 roku.

W sezonie artystycznym 2018 / 2019 Polski Teatr Tańca obchodzi jubileusz 45 - lecia działalności. Na różne sposoby staramy się przypominać naszym Widzom o ważnej dla nas rocznicy. Przygotowaliśmy mobilną wystawę jubileuszową, która towarzyszy nam w artystycznych podróżach i prezentowana jest w różnych poznańskich lokalizacjach. Odwiedziła już CK "Zamek", Dziedziniec Szkoły Baletowej, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, przestrzenie Starego Browaru i Port Lotniczy Poznań Ławica. Do bibliotek uniwersyteckich w całej Polsce trafiła interdyscyplinarna monografia, zderzająca refleksję naukowo - badawczą oraz artystyczną interpretację zjawiska teatru tańca. 

Brak biletów w CIK

_
opr.LT, akt.sw