2019-03-09 ( sobota
)
20:00
Collegium Da Vinci - Aula Artis, ul. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
"Wesele. Poprawiny"
*Podczas przedstawienia wykonawcy będą częstować widzów naparstkiem wódki
Spektakl Polskiego Teatru Tańca "Wesele. Poprawiny". To przedstawienie czerpiące z barwnych tradycji tanecznych i obyczajowych, towarzyszących polskim zabawom weselnym, a przede wszystkim inspirujące do dyskusji o tym, jacy jesteśmy - my Polacy początku XXI wieku.
Przedstawienie wyreżyserował Marcin Liber, kojarzony z nurtem teatru krytycznego, laureat wielu nagród za reżyserię, współpracujący z najbardziej znaczącymi scenami teatralnymi w Polsce, ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, Teatrem Studio czy Teatrem Powszechnym. Autorem scenografii, kostiumów i reżyserem świateł jest Mirek Kaczmarek, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2012 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Teatr "za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia i myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny". Elektroniczną muzykę na żywo komponuje duet RSS B0YS, określający rozpiętość swoich inspiracji od "afrykańskich pustyń" po "eurotancbudy".
Premiera "Wesela. Poprawin" odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym w Polskim Teatrze Tańca pragnęliśmy zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawności i teraźniejszości. Motywem wpisującym spektakl Polskiego Teatru Tańca w tematykę Roku Guślarzy stało się wesele - obyczaj spajający tradycję i współczesność. W spektaklu opowiadamy o naszym wspólnotowym "tu i teraz", o dialogu międzypokoleniowym, o tym co nas łączy i dzieli, bawi i przeraża. W "Weselu. Poprawinach" odbijają się losy Polski i Polaków, a także historia wystawień dramatu Wyspiańskiego od prapremiery "Wesela" w 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie po spektakl Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie z 2017 roku.
W sezonie artystycznym 2018 / 2019 Polski Teatr Tańca obchodzi jubileusz 45 - lecia działalności. Na różne sposoby staramy się przypominać naszym Widzom o ważnej dla nas rocznicy. Przygotowaliśmy mobilną wystawę jubileuszową, która towarzyszy nam w artystycznych podróżach i prezentowana jest w różnych poznańskich lokalizacjach. Odwiedziła już CK "Zamek", Dziedziniec Szkoły Baletowej, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, przestrzenie Starego Browaru i Port Lotniczy Poznań Ławica. Do bibliotek uniwersyteckich w całej Polsce trafiła interdyscyplinarna monografia, zderzająca refleksję naukowo - badawczą oraz artystyczną interpretację zjawiska teatru tańca.
Brak biletów w CIK
_
opr.LT, akt.sw