x

Sonaty Polskie. Ignacy Jan Paderewski in memoriam - recital

01.10.2019
20:00

Recital dwóch znakomitych kameralistów: Bartłomieja Nizioła (skrzypce) Michała Francuza (fortepian). Obaj artyści są związani od lat z Poznaniem. Bartłomiej Nizioł ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej. W 1991 roku zdobył I nagrodę na 10. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego. Od 1995 roku artysta mieszka w Szwajcarii, gdzie w latach 1997-2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od roku 2003 jest koncertmistrzem orkiestry operowej Zürich Philharmonia. Nizioł był dwukrotnie jurorem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im H. Wieniawskiego w Poznaniu (2006, 2011), a także w 2011 roku konkursu Instrumentalmusik Wettbewerb des Migros-Kulturprozent w Zurychu. W 2018 roku przewodniczył jury sekcji skrzypiec na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest profesorem Hochschule der Künste Bern. Czterokrotnie został nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Eugène Ysaÿe'a i Karola Lipińskiego. W 2014, wraz z Denisem Severinem i Tatianą Korsunskayą tworzącymi Spyros Piano Trio, nagrał płytę "Luise Adolpha Le Beau", za którą rok później muzycy otrzymali prestiżową nagrodę Echo Klassik.
Michał Francuz na co dzień pracuje jako pianista - kameralista w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W październiku 2016 r. był oficjalnym pianistą 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Michał Francuz ma opinię jednego z najciekawszych polskich pianistów. Jego pianistykę wyróżnia nienaganny warsztat, a interpretacje wykonywanych utworów cechuje duża wyobraźnia dźwiękowa, pełnia wyrazu oraz siła ekspresji.
W programie sonaty I. J. Paderewskiego, Z. Stojowskiego i W. Żeleńskiego.

Bartłomiej Nizioł - skrzypceLaureat I nagrody 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego
Michał Francuz - fortepian

Bilety: 50 PLN  (bilet normalny) / 30 PLN  (bilet ulgowy). Bilety ulgowe przysługują członkom Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego, emerytom, rencistom, uczniom i studentom.

opr.sw

Bilety dostępne w: