Plakat wydarzenia

O realizacjach i myśli architektonicznej Ottona Wagnera - wykład

2019-10-29 ( wtorek )
18:00
Ośrodek Kultury Austriackiej, ul. Zwierzyniecka 7, Poznań

Ośrodek Kultury Austriackiej zaprasza na wykład Joanny Bryl: "Ale przed geniuszem Ottona Wagnera zwijam żagle". O realizacjach i myśli architektonicznej Ottona Kolomana Wagnera.

Autorem tytułowego cytatu jest Adolf Loos, bezkompromisowy orędownik architektury czystej, pozbawionej ornamentu, twórca i teoretyk modernizmu, który tylko raz skapitulował, mianowicie wobec osiągnięć i teorii architektury swojego nauczyciela, Ottona Kolomana Wagnera (1841-1918). Takimi realizacjami, jak Parlament i Synagoga w Budapeszcie, wiedeńskimi - jak Stacje Wiedeńskiej Kolei Miejskiej, kamienice czynszowe - Wienzeilenhäuser, budynek Wiedeńskiej Pocztowej Kasy Oszczędności, czy wreszcie kościół w Zakładzie Opiekuńczo-Zdrowotnym "Am Steinhof", Wagner położył podwaliny pod architekturę nowoczesną. Rewolucyjność realizacji Wagnera w Wiedniu jest szczególnie widoczna na tle powstającej paralelnie do jego działalności reprezentacyjnej zabudowy Wiedeńskiego Ringu.

Joanna Bryl - historyk sztuki, wieloletni pracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz wykładowca historii sztuki na wydziale artystycznym w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych. Zajmuje się sztuką od nowożytności do współczesności. Autorka publikacji o wybranych zagadnieniach sztuki XX wieku i najnowszej. 

Zobacz www.facebook.com/events/491236348274325/