Na zdjęciu członkowie zespołu.

Zapomniani wirtuozi - koncert

2021-10-13 ( środa )
19:00
Stary Browar, Słodownia 3+, ul. Półwiejska 42

Kategoria: Muzyka

Wykonawcy: Paweł Zalejski - skrzypce, Arte dei Suonatori Orkiestra

Program: Feliks Janiewicz (1762-1848) Koncert skrzypcowy nr 4 A -dur August Fryderyk Duranowski (1770-1834) Koncert skrzypcowy A-dur op.8

O programie

U schyłku klasycyzmu i w epoce romantyzmu ogromna większość instrumentalistów-wirtuozów tworzyła muzykę na własne potrzeby koncertowe. Wiele z tych popularnych i chętnie wykonywanych wówczas utworów nie trafiło do dzisiejszego kanonu repertuarowego. Podobny los spotkał kompozycje dwóch wspaniałych polskich wirtuozów skrzypiec końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku: Feliksa Janiewicza i Augusta Fryderyka Duranowskiego. Utwory, wybrane do prezentacji w programie Zapomniani wirtuozi, emanują nie tylko popisami technicznymi, ale są przejawem głębokiego talentu muzycznego ich twórców. Wyróżnia to wśród utworów komponowanych przez instrumentalistów tamtych czasów koncerty skrzypcowe Janiewicza i Duranowskiego i sprawia, że są szczególnie warte przypomnienia i zaprezentowania szerokiej publiczności. W rolę XIX-wiecznych wirtuozów wcieli się rewelacyjny polski solista i kameralista Paweł Zalejski, znany przede wszystkim jako prymariusz Apollon Musagete Quartett. Kwartet ten, założony przez czterech polskich artystów w 2006 roku w Wiedniu, występuje w największych salach koncertowych, takich jak Carnegie Hall New York, Gewandhaus Leipzig, Muzeum Louvre w Paryżu i Tonhalle Zürich, również jako laureat nagród ECHO Rising Stars, BBC New Generation Artist oraz Paszportu Polityki. Zainteresowanie solisty wykonawstwem historycznie poinformowanym doprowadziło do niezwykle owocnej współpracy z Orkiestrą Arte dei Suonatori, której efekty zostaną uwiecznione na płycie CD już pod koniec bieżącego roku.

Więcej informacji o orkiestrze można znaleźć na stronie: www.artedeisuonatori.pl

Więcej informacji o programie: https://www.facebook.com/artedeisuonatoriorchestra

Bilety dostępne online na portalu ekobilet.pl oraz przed wejściem na koncert. 35/25zł przedsprzedaż, 45/35zł w dniu koncertu.

opr.sw

Zobacz https://artedeisuonatori.pl/