Tło: mur z cegieł w kolorze brąz, na srodku biały napis

VII Dni Twierdzy Poznań

2019-08-24 ( sobota ) – 2019-08-25 ( niedziela )
Rózne lokalizacje, Poznań

W ostatni pełny weekend wakacji, czyli 24 i 25 sierpnia 2019 roku, pasjonaci militariów i podziemnych historii spotkają się podczas siódmych "Dni Twierdzy Poznań".

Największą atrakcją Dni Twierdzy Poznań są XIX-wieczne forty. Mieszkańcom i turystom udostępnione zostaną między innymi Fort Ia, Fort IIa, Fort IVa, Fort Va i Fort VI.

Wśród nich są także relikty największego Fortu, czyli Winiary, dziś nazywanego po prostu Cytadelą. Spełnił swą wojenną rolę tylko raz - w czasie bitwy o Poznań na początku 1945 roku. Dziś jest to rozległy park. Swoją siedzibę ma tutaj także Muzeum Uzbrojenia, prezentujące między innymi kolekcję broni z okresu drugiej wojny światowej oraz Muzeum Armii "Poznań", nawiązujące do wydarzeń z września 1939, których 80. rocznica przypada w tym roku.

Nie zabraknie także innych obiektów związanych z historią II wojny światowej. Będzie można zwiedzić schrony przeciwlotnicze w Parku Wilsona i w Parku Sołackim, a nowością będzie schron przy ul. Kościelnej. Udostępniony zostanie schron Arthura Greisera, namiestnika tzw. Kraju Warty, znajdujący się w podziemiach willi przy ul. Berwińskiego.

Oczywiście nie zabraknie miejsc związanych z wcześniejszymi epokami, od samych początków Poznania, które przybliży Rezerwat Archeologiczny Genius loci i Makiety Dawnego Poznania. Będzie można zobaczyć z bliska najstarsze zachowane fragmenty pruskiej twierdzy: śluzę katedralną, a także kaponierę kolejową. Z okresu I wojny pochodzi użytkowany także w czasie zimnej wojny schron przy ul. Babimojskiej. Z tego ostatniego okresu pochodzi również schron przeciwatomowy dla władz miasta przy ul. Słupskiej. Pojawią się także wcześniej nieudostępniane miejsca, w wśród nich Fort VIIa. Więcej informacji o nowych atrakcjach organizatorzy podadzą wkrótce.

Uzupełnieniem programu będą rekonstrukcje historyczne, wycieczki tematyczne, rejsy forteczne po Warcie i możliwość zakupu wydawnictw i pamiątek. Poruszanie między atrakcjami będzie ułatwiać forteczna linia autobusowa.

Dni Twierdzy Poznań to wspólne przedsięwzięcie stowarzyszeń i miłośników fortyfikacji, muzeów, instytucji oraz innych organizacji. Od samego początku ich koordynatorem jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Zobacz www.dnitwierdzypoznan.pl