plakat

9. edycja Enter Enea Festival, międzynarodowego festiwalu muzycznego pod dyrekcją artystyczną, wybitnego polskiego muzyka Leszka Możdżera,  odbędzie się 17-19.06.2019 w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim. Bilety już w sprzedaży.

Muzyczne spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego na stałe wpisały się już do koncertowego kalendarza Poznania. Kameralność plenerowego Festiwalu jest, obok wyjątkowego, autorskiego programu skierowanego na premiery i projekty specjalne Leszka Możdżera i przegląd jego muzycznych fascynacji, to jego znaki rozpoznawcze. 

Enter Enea Festival prezentacje różnorodną scenę jazzową, inspirującą dla muzyków zajmujących się gatunkami pokrewnymi, lub szukających inspiracji na przecięciu sztuk. Ważnym elementem programowym jest też spotkanie muzyki improwizowanej, ludowej,  klasyki i muzyki elektronicznej. 17-19 czerwca, na jednej scenie, nad Jeziorem Strzeszyńskim spotykają się muzycy, których nie możemy zamykać w gatunkowych szufladkach. W trzydniowym programie zabrzmią m.in. bałkańska orkiestra dęta, elektroniczny jazz i fortepianowy koncert solowy. Pełen program Festiwalu ogłoszony zostanie w połowie maja. 

W tegorocznym programie są między innymi koncerty szwajcarskiego artysty, wirtuoza instrumentów perkusyjnych Jojo Mayera & Nerve. Nerve powstało w latach 90. Na przestrzeni lat muzycy inspirowali się szerokim spektrum muzyki elektronicznej, poprzez Jungle, Dub Step, czy aż po Minimal, w których zawsze szukali pola do improwizacji. Zespół z ogromnym sukcesem i charyzmą zintegrował jazzowe brzemienia w erę cyfrową, dbając o rock'n rolowego ducha, co zapewnia niepowtarzalną formę ekspresji i znakomite brzmienia. 

Szlachetną antytezą do tej propozycji będzie koncert Chrisa Jarreta, jednego z najbardziej cenionych na świecie jazzowych wirtuozów fortepianu i organów kościelnych. Muzyka Chrisa Jarretta ignoruje nakazy stylu. Chris Jarrett wykorzystuje struktury muzyki klasycznej i wolności jazzowej improwizacji. Łączy w sobie zamiłowanie do form wraz z rozwojem energii jazzu. Wpływy, które można usłyszeć w jego muzyce pochodzą od m.in. Sergeja Prokofiewa, Charlesa Mingusa, Franka Zappy, łącząc się w jego autorskim wykonaniu prawdziwy kalejdoskop. 

Jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji będzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Możdżera, do których na scenie dołączą Martin Weinert, basista i muzyczny partner artystki od początku jej muzycznej kariery i Cezary Konrad, znany już publiczności Enter Enea Festival. Muzycy spotkali się między innymi przy nagraniu płyty "Fjord", Susan i Martina Weinerta, wydanej w 2015 roku. Fragmenty tego materiału usłyszymy w specjalnym koncercie na głos, gitarę, bas, perkusję i fortepian. Niemiecka gitarzystka z radością wraca do Polski, gdzie regularnie spotyka się z muzykami na warsztatach w Chodzieży, tym razem po raz pierwszy wystąpi w Polsce z artystami, z którymi wyruszyła już w autorską, muzyczną podróż. 

Punktem wyjścia dla organizacji Festiwalu była prezentacja i popularyzacja najwyższej jakości muzyki jazzowej, kojarzonej dotąd z elitarnymi klubami muzycznymi, w niezobowiązującym plenerze. Sponsorem tytularnym Festiwalu jest Enea. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznania, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego..

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja "Europejskie Forum Sztuki".

Bilety:

- jedniodniowy - 90 zł.

- karnet - 150 zł.

akt.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz enterfestival.pl/