Logo Pawilonu.

Koncert - #333 Lotto, NVC Lotto

2021-07-02 ( piątek )
Pawilon - Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1, Poznań
  • Lotto

Zespół założony pod koniec 2012 roku, skupiający trzy kreatywne umysły współczesnej muzyki: Mike Majkowski - gitara basowa, Łukasz Rychlicki - gitara, Paweł Szpura - perkusja.
Razem eksplorują granice takich rodzajów muzyki jak improv, country, noise, minimalizm, tworząc muzykę hipnotyczną i wzruszającą jednocześnie. Debiutancki album ASK THE DUST został wydany pod koniec 2014 roku przez LADO ABC.
Drugi album LOTTO został wydany w kwietniu 2016 roku przez wytwórnię Instant Classic i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki. Min. w plebiscycie Gazety Wyborczej na płytę roku, ELITE FELINE, zajęła pierwsze miejsce. Podobnie na portalu beehype, gdzie także głosowało kilkudziesięciu dziennikarzy. Większość rankingów wymieniało tą płytę w swoich zestawieniach na wysokich pozycjach, min. Nowa Muzyka, Noise Magazine, słuchacze audycji HCH, JazzSoul, Polityka, Kinkyowl, Polifonia, Gazeta Magnetofonowa.
Trzecia płyta zespołu, zatytułowana VV ukazała się w październiku 2017 roku, także nakładem wytwórni Instant Classic. Muzyka zawarta na tej płycie kieruje zespół w nowe rejony, zmieniło się też instrumentarium. Zespół często wykorzystuje brzmienie dwóch gitar basowych, zrezygnował też z używania kontrabasu. W 2019 roku ukazała się Epka PIX, ukazuje ona inne oblicze zespołu, stworzona przy pomocy strzępków wcześniejszych nagrań i instrumentów elektronicznych. Nie została zarejestrowana podczas sesji na żywo, tak jak to było do tej pory.
23 listopada 2020 nakładem warszawskiej wytwórni Endless Happiness ukazała się czwarta płyta zespołu - Hours After.

  • NVC (Non Violent Communication)

Dwa lata po debiutanckich Obserwacjach  (Audio Cave, 2019), kwartet NVC powraca z nowym materiałem. Emocje, podobnie jak debiut, osadzone są na rozimprowizowanych partiach saksofonu, jednak tym razem swoboda wykonawcza została ujęta w mocno określone ramy aranżacyjne. Uznaliśmy, że ponowne nagranie płyty opartej na stuprocentowej improwizacji nie będzie miało już tej samej świeżości, jednocześnie zależało nam jednak na utrzymaniu ducha pewnej wolności - komentuje Rafał Wawszkiewicz. Z tego powodu wpadliśmy na pomysł opracowania czegoś na kształt tematów. To krótsze bądź dłuższe formy, stanowiące szkielet nowych utworów. Dopiero na ich bazie nadbudowywana była improwizacja. Pomysł ten - w mniejszym lub większym stopniu wdrażany w każdym utworze - był w kontekście nowej płyty naszym punktem wyjścia ­- dodaje saksofonista.
Natychmiast zauważalnym efektem odmiennej techniki pracy są zmiany w strukturach kompozycji - pierwszy plan okupuje saksofon, często zapętlony i nawarstwiający się, uciekający w improwizacje, ale również wygrywający konkretne, łatwo przyswajalne tematy. Towarzyszy mu wyrazista elektronika i punktująca, mocna sekcja rytmiczna (z nowym basistą Grześkiem Chudzikiem). Płyta składa się z pięciu ekstremalnie zróżnicowanych kompozycji, obrazujących tytułowe emocje - od hipnotyzującej Radości, po wściekłą i rozpędzoną Złość. Grupa zaprezentowała nowe, zwarte i organiczne brzmienie, emanujące w wielu fragmentach nie tylko jazzowym rozedrganiem, ale też i rockową energią.

Skład:
Rafał Wawszkiewicz - saksofony
Grzegorz Chudzik - basy
Michał Głowacki - elektronika, komputery
Arek Lerch - perkusja
Bilety w cenie 30 i 40 zł.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków budżetowych miasta Poznania i odbywa się w ramach cyklu

Bilety dostępne w: