Logo teatru.

Requiem W.A. Mozart - koncert w kościele

29.10.2021
20:00

Najbardziej tajemnicza kompozycja Mozarta, nad której ukończeniem pracował jeszcze dwa dni przed własną śmiercią, zabrzmi w Kościele ojców Karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha. Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiednie miejsce do prezentacji tego dzieła, które od czasów powstania wzbudza kontrowersje nie tylko wśród znawców muzyki klasycznej, ale i wielbicieli popkultury.

Atmosferę wokół Requiem podgrzał niewątpliwie oscarowy "Amadeusz" Miloša Formana, w którym widz otrzymuje sugestię, iż utwór zamówił u Mozarta Antonio Salieri, dręczony chorobliwą nienawiścią do genialnego kompozytora. Prawda jest prostsza i bardziej trywialna. Requiem powstało na życzenie hrabiego Franciszka Walsegga zu Stuppach opłakującego śmierć żony. Hrabia był znany też z mniej podniosłych działań: podpisywał zamawiane u różnych kompozytorów utwory swoim nazwiskiem. Mozart pracował nad Requiem intensywnie, jednocześnie komponując Czarodziejski flet i Łaskawość Tytusa. Być może tempo i niezbyt zdrowy tryb życia przyczynił się do gwałtownego rozwoju choroby i przedwczesnej śmierci artysty. Jak podają legendy, umierał w przekonaniu, że żałobne requiem komponuje na własny pogrzeb.

_

UWAGA! Prosimy o zapoznanie się z załączonymi zasadami RODO oraz wydrukowanie i wypełnienie oświadczenia uczestnika wydarzenia.

_

REGULAMIN UCZESTNICTWA W WYDARZENIACH KULTURALNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ TEATR WIELKI W POZNANIU [.pdf]

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH - COVID [.pdf]

OŚWIADCZENIE WIDZA [.pdf]

_

Bilety w cenie 30 zł.