Zdjęcie członków zespołu.

Koncert Lamentacje zespołu kakofoNIKT & Chóru Pogłosy

27.03.2022
19:00

kakofoNIKT & Chór PogłosyLamentacje
Lamentacje to wielowymiarowy projekt związany z nowym, zaktualizowanym spojrzeniem na twórczość Wacława z Szamotuł (ok. 1520/25 - ok. 1560), uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, którego utwory po raz pierwszy drukowane były poza granicami Rzeczypospolitej. Renesans, w którym żył i tworzył Wacław z Szamotuł był czas niezwykle ważnym zarówno dla historii kultury, filozofii, jak i sztuki, a w tym i muzyki. Był to czas naznaczony zwrotem ku człowiekowi (humanizm). Obecny czas, w który się znaleźliśmy, też potrzebuje szczególnej uwagi i szukania wspólnoty. Jako poznańscy twórcy kultury, zainspirowani muzyką Szamotulczyka, który nauki pobierał najprawdopodobniej także w poznańskiej Akademii Lubrańskiego, realizujemy interdyscyplinarny projekt artystyczny, w którym z specjaliści z różnych dziedzin m. in. muzykologii, antropologii, religioznawstwa, teatrologii i ekologii będą rozmawiać na temat twórczości kompozytora. Spotkania zostały zarejestrowane i będą pojawiały się na stronie www.wyraj.org
Muzyka Wacława została opracowana przez zespół kakofoNIKT & Chór Pogłosy w zupełnie nowy, oryginalny sposób łączący siłę ekspresji 35-osobowego chóru, elektroniki, bębnów ludowych, brzmienia folkloru szamotulskiego, renesansowej lutni i awangardowych rozwiązań brzmieniowych.
Nazwa dla całego projektu - lamentacje wzięła się od odnalezionych kilka lat temu zaginionych utworów Wacława. Lamentacje nie są tu tylko historycznym odniesieniem, są krytycznym spojrzeniem, niepokojem, krzykiem rozpaczy i sprzeciwu na temat aktualnego stanu (degradacji) środowiska, ale też zagubienia współczesnego człowieka. Nie spoglądamy wysoko w niebiosa, ale przyglądamy się temu co się dzieje na Ziemi, wokół nas.
Współczesnej refleksji poddane zostały teksty, przepisane z całym bagażem doświadczeń zagadnień i problemów, z którymi mierzy się współczesny człowiek.
Ukoronowaniem tego procesu jest album Lamentacje, który przyjął nietypową formę - każdemu etapowi nagrywania będzie towarzyszył krótki dokument wideo. Łącznie 9 filmów pokazuje pracę z różnymi przestrzeniami o silnym nacechowaniu akustycznym i symbolicznym: kościoły, opuszczone fabryki, studia nagraniowe, zagajniki i zarośla ogrodów, sale teatralne i stodoły składają się na inspirujące tło pracy dla niezwykłych muzyków.

Bilety w cenie 39 zł.

_______________________________

"Ze względu na bezpieczeństwo osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych oraz Pracowników Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu ustala szczególne zasady udziału w wydarzeniach odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach CK ZAMEK, w szczególności: seansach filmowych, koncertach, spektaklach, spotkaniach i warsztatach. Aby wziąć udział w wymienionych wydarzeniach, osoby, które ukończyły 12 rok życia, zobowiązane są okazać przy wejściu do sal, w których odbywać się będą wydarzenia, Unijny Certyfikat Covid - elektroniczny dowód na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, posiada negatywny wynik testu COVID-19, została zaszczepiona przeciwko COVID-19 (lub inne dokumenty potwierdzające powyżej określone stany). Niniejsze zasady obowiązują dla wydarzeń odbywających się od 6 grudnia 2021 roku (na które bilety można kupić począwszy od 1 grudnia 2021), aż do odwołania."

Bilety dostępne w: