Kobieta po mastektomii - zdjęcie promujące wystawę

Choroba to praktyka, nie metafora; to codzienne przyjmowanie tabletki antyretrowirusowej i niecodzienna chemioterapia. To jednak, przede wszystkim, solidarność dająca siłę i bezwzględna krytyka społeczeństwa opartego na micie samowystarczalnej jednostki.

Wystawą Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK organizatorzy rzucają urok na rzeczywistość, w której nie przewidziano na nie miejsca, w szczególności na to seropozytywne, po mastektomii, z odróżniającymi się od normy sprawnościami, z zależnościami, z bólami, atakami paniki, stanami zapalnymi. Wychodzą z założenia, że choroba jest tym, co realne, a problemy pacjentów są społecznymi wyzwaniami, z którymi wszyscy musimy sobie wspólnie radzić.

Po raz pierwszy zaprezentowana zostaje sztuka artystów, którzy żyją z HIV. Jest to zatem ekspozycja ujawniająca i przełamująca tabu niewidoczności oraz sytuująca seropozytywność w kontekście raka piersi. Ten kontekst ma doprowadzić do normalizacji życia z HIV, tak aby, jak obecnie choroba nowotworowa, przestało być stygmatyzujące. Amazonki stały się bohaterkami współczesności. Celem wystawy jest, aby w podobnej humanistycznej - a jednocześnie do pewnego stopnia heroicznej perspektywie codzienności - spojrzeć na osoby, które doświadczają życia z HIV.

Prezentowani na wystawie artyści: Piotr Nathan, Bartek Arobal Kociemba i Szymon Adamczak odnosząc się do swoich osobistych doświadczeń, pozwalają dostrzec zmianę w rzeczywistości HIV w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat: od epidemii AIDS i żniw śmierci lat 80. i 90. XX w., przez traumę funkcjonowania w ramach opresyjnej służby zdrowia, stygmatyzacji społecznej i autostygmatyzacji po moment, kiedy właściwie leczone zakażenie HIV staje się jedynie pozbawioną objawów chorobą przewlekłą i zarazem źródłem praktyki artystycznej. Wszyscy trzej artyści mieszkają na stałe poza Polską, co okazuje się warunkiem koniecznym, by jawnie mówić o zakażeniu HIV w polskim świecie sztuki.

Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK to wystawa sztuki, a jednocześnie wystawa postulująca dostęp do wiedzy. Dlatego obok sztuki prezentujemy edukacyjne materiały wizualne o HIV i o AIDS, raku piersi i prostaty, o stomii i HPV. Pogłębiają one również terapeutyczny charakter ekspozycji, której towarzyszą spotkania i warsztaty. Arsenał staje się miejscem połączenia sztuki, edukacji i opieki, interdyscyplinarnie przełamując granice pomiędzy różnymi sferami troski o człowieka i środowisko, udowadniając stwierdzenie, że choroba nie jest sprawą prywatną, ale polityczną.

Wernisaż: 8 listopada, godz. 18.00.

Oprowadzanie z udziałem artystek: 9 listopada 2019, godz. 15:00.

Więcej o wystawie na stronie Galerii.

Zobacz www.arsenal.art.pl