x

Tatry zimą - wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

02.12 – 14.03.2020

Fotoplastykon Poznański nieczynny do 24.03 włącznie.

Prezentowana w Fotoplastykonie Poznańskim wystawa zabiera nas w podróż na południe Polski. Gdy przyłożymy oczy do wiekowego urządzenia, przeniesiemy się w Tatry, by podziwiać niezwykłe krajobrazy, dziką przyrodę i codzienne życie górali. Zobaczymy takie tatrzańskie szczyty, jakie widzieli turyści ponad sześćdziesiąt lat temu. W ciągu jednego obrotu cyklu stereofotografii obejrzymy wszystko co najpiękniejsze w najwyższym paśmie górskim Polski.

Tatry to natura w najbardziej romantycznym wydaniu. Nie przypadkiem romantycy i artyści młodopolscy tak często odnosili się do motywu gór w swoich dziełach. Oglądając stereofotografie, możemy poczuć się jak postać ze słynnego obrazu Caspara Davida Friedricha Wędrowiec nad morzem mgły. Przyłóżmy oczy do urządzenia i zobaczmy rozpościerające się nad nami zaśnieżone tatrzańskie szczyty i wysokie świerki porastające górskie zbocza. Krajobraz, jaki opisywali wielcy poeci - Jan Kasprowicz i Kazimierz Przerwa-Tetmajer, majestat oddany w szaleńczej prozie Witkacego oraz namalowany przez Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Widoki Tatr uwiecznione na stereofotografiach mają jedną przewagę nad dziełami wielkich artystów. Widzimy bowiem góry "jak prawdziwe" dzięki efektowi trójwymiaru, niedostępnemu dla innych sztuk. To nie lada gratka, by podziwiać spiętrzone masywy bez ruszania się ze stolicy Wielkopolski.

Wspominając o Tatrach, nie sposób pominąć wyjątkowej architektury tego regionu - wprowadzonego przez Stanisława Witkiewicza (ojca Witkacego) stylu zakopiańskiego. Jego cechy to między innymi charakterystyczny spadzisty dach, ściany w konstrukcji wieńcowej i wzorowane na secesji dekoracje. Styl zakopiański - w zamierzeniu twórcy - miał być podstawą przyszłego narodowego stylu polskiego, bogato czerpiącego z estetyki podhalańskich górali. Ciekawą realizacją Witkiewicza była kaplica Jaszczurówka w Zakopanem. Na jednej ze stereofotografii widzimy świątynię na wysokiej kamiennej podmurówce, nakrytą wysokim dachem otulonym czapami śniegu. Styl zakopiański nie był jednak zarezerwowany wyłącznie dla architektury sakralnej i budynków użyteczności publicznej. Większość chałup i pensjonatów widocznych na prezentowanych zdjęciach ma typowo "góralskie" cechy, jakich trudno szukać w budownictwie innych części naszego kraju.

Wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim zwyczajowo już przekracza granice wiekowego urządzenia. Na ścianach wokół "drewnianej beczki" zaprezentowano fotografie pochodzące ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Poza widokami górskich szczytów i dzikiej przyrody zobaczyć można codzienne życie mieszkańców Podhala. Szczególnie wyróżniają się mężczyźni, ubrani w charakterystyczne kapelusze (kłobuki), koszule, wełniane spodnie z lampasami i serdaki, czyli kamizelki z baranim kożuchem. Warto zwrócić uwagę na zdjęcie ukazujące podróż końskim zaprzęgiem. Siedzący w saniach trzymają instrumenty smyczkowe, spiesząc na występ muzyki ludowej. To wszystko zobaczymy podczas wędrówki górskimi szlakami w niespełna dwadzieścia minut (tyle trwa jeden pełny obrót obręczy z wystawą). Zapoznamy się z jedną z najbardziej niezwykłych kultur ludowych na ziemiach polskich. Przed nami wyjątkowa okazja, by przenieść się do Zakopanego, nie ruszając się z małego, obrotowego krzesełka...

Tekst:  Marcel Skierski

Godziny otwarcia CIK: pn.-pt. 10:00-18:00, sb. 10:00-17:00 (ostatnie wejście do Fotoplastykonu godzinę przed zamknięciem CIK)

Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 2 zł, rodzinny10 zł, grupowy 20 zł

opr.sw

Zobacz www.poznan.pl/mim/wm/fotoplastykon,p,23153,45268.html