figury z kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego

1050 lat biskupstwa poznańskiego - wystawa plenerowa

23.06 – 22.07.2018

W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę powstania biskupstwa poznańskiego - najstarszego w Polsce. Na wystawie będzie można przyjrzeć się jego bogatej historii przez pryzmat zabytków z kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego. Za ich pomocą pokazany zostanie wkład biskupstwa w rozwój artystyczny, kulturalny i społeczny na przestrzeni wieków.

1050 lat to znacznie więcej niż sięga ludzka pamięć. Trudno nam sobie wyobrazić warunki w jakich przyszło żyć naszym przodkom, którzy przyjęli chrześcijaństwo pod dziesięć wieków temu. Jak zmieniało się życie mieszkańców diecezji poznańskiej przez ten czas? Jak radzili sobie z podejmowaniem wyzwań dnia codziennego? To pytania, które budzą refleksję nad dziejami chrześcijaństwa w Polsce, Wielkopolsce i Poznaniu. Z perspektywy czasu możemy odpowiedzieć na te pytania jedynie przyglądając się przedmiotom, które w sposób symboliczny charakteryzują nasze dziedzictwo od czasów biskupa misyjnego Jordana do dziś.

Wystawa 1050 lat biskupstwa poznańskiego jest owocem współpracy Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu oraz Bramy Poznania, dwóch instytucji, które w pełni się uzupełniają - pierwszej przechowywane są obiekty - ślady czasu, zadaniem drugiej jest o nich opowiedzieć ukazując fascynujący i niezwykły kontekst dziedzictwa

Otwarcie: 23 czerwca g. 12:00

Lokalizacja: plac przed Śluzą Katedralną i plac przed Muzeum Archidiecezjalnym

Zobacz bramapoznania.pl