plakat

Zamek czyta: Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół

2018-10-16 ( wtorek )
18:00
CK Zamek, Bookowski księgarnia, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Spotkanie z Zuzanną Radzik.

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory. Kiedy zmuszano je do porzucenia wiary, odważnie przyjmowały śmierć na rzymskich arenach. W świecie zdominowanym przez mężczyzn aktywność kobiet okazała się jednak nie do zniesienia. 
Po wielkim wybuchu równouprawnienia, które przyniosła Dobra Nowina, pozycja kobiet była stopniowo osłabiana. Już we wczesnych opisach męczeństwa ich ciała zostały uprzedmiotowione i zseksualizowane. Rozpowszechniło się przekonanie, że jedynie męskość (nawet u kobiet) sprzyja rozwojowi świętości i odwagi, a kobiecość tożsama jest z duchową ułomnością, cielesnością i grzechem.

Te, które kładły fundamenty chrześcijaństwa, zostały pozbawione znaczenia i zapomniane. Do dziś wielu badaczy traktuje dzieje Kościoła jak historię mężczyzn. Najwyższa pora to zmienić.
Zuzanna Radzik - teolożka, publicystka "Tygodnika Powszechnego", członkini zarządu Forum Dialogu. Ukończyła teologię w Collegium Bobolanum w Warszawie oraz religioznawstwo na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Jest autorką książki "Kościół kobiet".

Prowadzenie: ks. Mirosław Tykfer
Współpraca: Wydawnictwo WAM

Wstęp wolny,

Zobacz ckzamek.pl